środa, 12 września 2018

Wiadomości od bocianów z sezonu 2018

W tym roku zaobrączkowaliśmy 70 piskląt bociana białego. Wiemy, że już dwa z nich nie żyją, ale są też wieści dobre. 

Trzeci raz uzyskaliśmy wiadomość z żywego i zdrowego młodego, odczytanego niedługo po jego wylocie z gniazda. Zaobrączkowany w Piotrkowicach (gm. Prusice, DLN) młodzik miał trudne dzieciństwo, gniazdo nad uczęszczaną drogą wojewódzką, z 4 piskląt dwa w niewiadomy sposób zginęły, a ich szczątki spoczywały w gnieździe. Gdy go obrączkowaliśmy był już całkiem sporych rozmiarów, pewnie niedługo potem wyruszył na jedne z pierwszych łowów na żyzne łąki Wielkopolski, pod Rawicz. Tam znalazła go ekipa OGIGLE. Pozdrawiamy i zapraszamy czytających ten post na stronę Polish Ring Reading Team Bo obrączkowanie jest fajne, ale wiele endorfin przysparza też odczytywanie, które może stać się prawdziwie wciągającym hobby :)


Kolejna zwrotka jest o bocianie z gniazda w Radziądzu, jeden z trójki młodych, dał sobie świetnie radę. Przeniósł się na łąki na drugim krańcu Doliny Baryczy, gdzie zaobserwowano go w stadzie 34 bocianów na skoszonej łące (zdjęcie od obserwatora).

  
Następna dotyczy bociana z Bychowa.
W Bychowie w gm. Żmigród powstało w tym roku nowe gniazdo bocianów. Mieszkańcy specjalnie dla nich przygotowali platformę na bezpiecznym, wolnostojącym słupie. Nowe gniazdo to rzadkość w regionie, w którym bocianów ubywa. Zaobrączkowaliśmy dwa młode. Jeden z nich został odczytany 1-szego września na polach uprawnych w gminie Kłaj (Małopolska). Ciepła jesień - nie musi się spieszyć. Dalsze wiadomości powrotne dostawaliśmy jak na razie tylko z ptaków martwych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty