Punkty KSSOP |
W pracach obozu uczestniczą obrączkarze i wolontariusze-załoganci z całego kraju.
Tutaj znajdują się aktualności związane z działalnością obozu.
Ptaki chwytane są w sieci ornitologiczne o łącznej długości 630 m oraz w pułapki tunelowe. Siedlisko, w którym prowadzone są badania, to wikliny nadrzeczne (Salicetum triandro-viminalis), wilgotne łąki z krwiściągiem lekarskim, szuwary mozgi trzcinowatej. Nieopodal obozu do zbiornika uchodzi rzeka Bóbr, mająca charakter górski czyli łatwo ulegająca poopadowym wezbraniom. Poziom wody w zbiorniku jest bardzo zmienny i w kolejnych sezonach spodziewać się można zarówno bardzo wysokiego stanu wody wymagającego korzystania przez załogę z woderów, jak i bardzo niskiego stanu wody umożliwiającego prowadzenie kontroli sieci w sandałach.
Sam obóz położony jest na suchym wyniesieniu, blisko brzegu zbiornika, a ok. 1km od najbliższej wsi (Miszkowice). Warunki pobytu są polowe, a zarazem komfortowe: ciepły (ogrzewany) i przestronny namiot socjalno-kuchenny, malownicze pole namiotowe w zagajniku brzozowym, niezapomniany widok na okalające dolinę pasma górskie. Integracji sprzyjają ogniska pod gwiazdami (daleko stąd do łuny miast), wspólne gotowanie (uwzględniamy wszystkie diety).
Sympatycy obozu nazywają go potocznie Buką. Związane jest to z chłodnymi nocami, których zapowiedzią są niskie mgły nad łąkami i taflą zbiornika, a także możliwe sierpniowe przymrozki, kojarzące się z nadejściem Buki - postaci z Doliny Muminków. Nazywamy tak też nasz totem - sowę nieudany "wabik na ptaki drapieżne".
Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.
OdpowiedzUsuń