Słowniczek ornitologiczno-obrączkarsko-odrowy

Słowniczek będzie rozbudowywany w miarę potrzeby, podczas pisania kolejnych postów, dla przejrzystego wyjaśnienia używanych terminów nieznanych osobom, które mają pierwszy raz styczność z obrączkowaniem i pracą ornitologa.

czytelnik - osoba odczytująca obrączki

kontrola, symbol C lub V - schwytany ptak z obrączką (kontrolowany); dwie możliwości:
- kontrola obca - obrączka założona przez inny zespół/obrączkarza, spoza miejsca kontrolowania (zaobrączkowany gdzie indziej) - obca wiadomość
 kodem "V" zapisujemy kontrole obrączek zagranicznych
- kontrola nasza lub lokalna - obrączka założona w miejscu kontrolowania, ale założona w innym sezonie, przez nas lub przez inny zespół/obrączkarza.
skontrolować - złapać ptaka z obrączką, jak powyżej - złapać kontrolę

KSSOP - Krajowa Sieć Stacji Obrączkowania Ptaków → https://kssop.ug.edu.pl/, do której należy obóz Bukówka. Co roku organizowane są spotkania osób działających w obozach obrączkarskich zrzeszonych w KSSOP. W marcu 2017 roku, spotkanie takie odbyło się w Rudzie Milickiej.


plastik - dodatkowa kolorowa obrączka zwykle z tworzywa sztucznego (u bielików bywa metalowa), umożliwiająca identyfikację osobnika z odległości (bez konieczności chwytania w sieć lub rękę).


POLRING - platforma internetowa, program do wiadomości powrotnych - program do wpisywania stwierdzeń ptaków z obrączkami → http://ring.stornit.gda.pl

retrap, symbol R - schwytany ptak z obrączką (kontrolowany), "nasza" obrączka założona w trwającym sezonie w miejscu ponownego schwytania ptaka - ptak z tego sezonu
retrap dzienny - ptak z obrączką, założoną tego samego dnia, którego został ponownie złapany.
zretrapić się - ponowne schwytanie retrapa w trwającym sezonie


Zapraszam również do podawania w komentarzu propozycji kolejnych używanych przez nas terminów, których znaczenia nie znacie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty