poniedziałek, 17 września 2018

136 gatunek Odry: ARE INT


Worek z nowymi gatunkami rozwiązał się na całego. Po raz kolejny mowa będzie o ptaku siewkowym, zaobrączkowanym w Obozie Bukówka.
W miniony weekend (15-16.09) na przyobozowe błota zawitał KAMUSZNIK (Arenaria interpres).
To piękny i zaskakująco kolorowy przedstawiciel rodziny bekasowatych, spokrewniony blisko z biegusami, a zamieszkujący kamieniste wybrzeża morskie. Bardzo rzadko zalatuje w głąb lądu, przykładowo w Kartotece Awifauny Śląska znajduje się 199 obserwacji tego gatunku zebranych na przestrzeni 26 lat! (to daje średnio 7-8 obserwacji rocznie). W tym roku w regionie odnotowano go dopiero po raz siódmy.
Nazwa gatunku pochodzi od typowego zwyczaju żerowania: kamusznik dziobem odwraca leżące na plaży kamyki, wodorosty i muszle w poszukiwaniu ukrytych pod nimi bezkręgowców. W trakcie migracji zagubiony na szlaku kamusznik nie pogardził odległym od wybrzeża morskiego zbiornikiem górskim, którego brzegi w większości są piaszczystko-kamieniste.

Kamusznik pojawił się koło obozowych wacków w sobotę, jeszcze za panowania kierownika LUM (Łukasza Matyjasiaka), a w niedzielę, już po przejęciu dowodzenia przez KGR (Kamilę Grzesiak) wszedł w jeden z tuneli wacka. Od obozowiczów otrzymaliśmy zdjęcia oraz krótką relację sposobu schwytania:

" [...] wlazł do wacka, Wojtek poszedł po niego. Kamusznik znalazł wyjście gdy Wojtek był przy wacku i wylazł. Wojtek złapał go w rękę gdy już był poza wackiem!" 


Obrączkowała KGR, kamusznik został oznaczony jako dorosły samiec.
Jest to 136-ty gatunek zaobrączkowany przez Zespół ODRA, 106-ty gatunek Obozu Bukówka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Pentada 55 (28 września - 02 października 2018)

Dokąd zmierzasz czerwona kresko? Liczbowo z pentady na pentadę obrączkujemy coraz więcej ptaków, ale w porównaniu z poprzednimi sezonami p...

Popularne posty