piątek, 21 października 2022

Podsumowanie Akcji Karmnik 2021/22 w Rudzie Milickiej

Najbardziej zimowo było na pierwszym odłowie, 5 grudnia, w późniejszych terminach temperatura raczej była na plusie niż minusie i śniegu już nie widzieliśmy. W sumie zaobrączkowaliśmy 538 ptaków z 17 gatunków. Spośród kontroli najstarsza była bogatka zaobrączkowana przy stacji ornitologicznej 8 października 2017 przez OWA (na konto prywatne), wtedy w pierwszym roku życia. Pod koniec stycznia odwiedziła nas znana nam już modraszka z Czech. Ta sama, którą kontrolowaliśmy w lutym 2021 roku.

Tabela z wynikami poszczególnych odłowów w sezonie 2021/2022

Na pierwszym odłowie zaobrączkowaliśmy 197 osobników, były to głównie bogatki, ale też 10 innych gatunków. Ciekawszymi były: sosnówka i mysikrólik. Skontrolowaliśmy 100 ptaków z obrączkami (część z nich były dziennymi retrapami).

 

W rankingu punktów AK po pierwszym odłowie zajęliśmy trzecie miejsce i mieliśmy najwięcej bogatek.

Na drugim odłowie zaobrączkowaliśmy 56 ptaków z 7 gatunków, a skontrolowaliśmy 78. 

W rankingu byliśmy na ósmym miejscu.

Trzeci odłów podobnie jak w poprzednim sezonie, był odłowem w świątecznej i rodzinnej atmosferze 👪🎄🎇 Przyjechali też goście z młodym pokoleniem 😁 Zaobrączkowaliśmy 54 osobniki, z 7 gatunków, ale nie tych samych co poprzednio 😄 Ku uciesze gawiedzi była kolejna sosnówka i kowalik. Natomiast w rankingu międzykarmnikowym zajęliśmy czwarte miejsce.

 

Czwarty odłów jak zwykle pod znakiem różnych monitoringów zimowych (MZPW i monitoring gęsi). Na szczęście również jak zwykle udało się połączyć gęsi w Dolinie Baryczy z AK 😊 W tym roku w przeciwieństwie do poprzedniego aura była bardziej wczesnowiosenna lub jesienna niż zimowa. Zaobrączkowaliśmy 81 osobników z 8 gatunków, z ciekawszych była czubatka i przez wszystkich lubiany, choć przerażający w sieci grubodziób. Na tym odłowie odwiedziła nas znajoma już czeska modraszka.Po tym odłowie nadal utrzymywaliśmy się na czwartej pozycji wśród punktów AKarmnikowych.

Na piątym odłowie niektórzy mogą powiedzieć, że były same ziemniaki i dwie skwarki 😅 czyli pięć gatunków: PARMAJ, PARCAE, PASSMO, FRIMON, DENMAJ. Zaobrączkowaliśmy 53 osobniki, przeważały sikory. W rankingu krajowym dalej byliśmy na czwartym miejscu, z najwyższą liczbą modraszek.

Szósty odłów niewiele różnił się od poprzedniego. Zaobrączkowaliśmy 56 ptaków z 7 gatunków. Z ciekawostek to robiliśmy eksperymenty ze światłem UV (żeby zobaczyć co widać na piórach modraszek) oraz Tosiu pokazał nam swoją nową umiejętność nabytą przez YouTube 😉

 

Po szóstym odłowie byliśmy na ósmym miejscu w klasyfikacji.

Na siódmym odłowie zaobrączkowaliśmy 41 ptaków z 6 gatunków. Spadliśmy na 12 miejsce w tabeli. Miłą niespodzianką była sójka.

 Sójka i Pawłowie mieli chyba tego samego fryzjera 😊

Po podsumowaniu całej akcji zajęliśmy czwarte miejsce w rankingu punktów AK, z najwyższą liczbą modraszek. Czyli w tym roku byliśmy modraszkowym punktem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty