niedziela, 22 września 2019

Pentada 52 (13-17 wrzesnia 2019)


Tą pentadą przekroczyliśmy półmetek działań nad zbiornikiem Bukówka i możemy już nieśmiało zgadywać, że sezon powinien być ptasio udany. W każdym razie passa dużej liczby obrączkowanych ptaków trwa. Oprócz półmetka przekroczyliśmy też liczbę 2000 zaobrączkowanych ptaków. W tej pentadzie było ich 268, należących do 30 gatunków, pojawiły się również 104 retrapy i 8 kontroli.
Pogoda dopisywała i dopiero pod koniec nadeszły zapowiadane silne, północno-zachodnie wiatry.

 

Pierwsza dziesiątka gatunków w tej pentadzie:
1) pierwiosnek - 99 (nastał czas jego zdecydowanej dominacji)
2) kapturka - 38
3) rudzik - 29
4) czeczotka brązowa - 19
5) modraszka - 12
6) bogatka - 11
7) pokrzywnica - 10
8) czyż - 7
9) piecuszek - 6
10) śpiewak - 5

Lista gatunków sezonu wynosi 61, dzięki trzem nowym, które pojawiły się w tej pentadzie. Nareszcie pojawił się mysikrólik (jego czas dopiero się zaczyna, więc to pewnie nie ostatni), muchołówka szara (dopiero 33. osobnik w naszym obozie) i najbardziej wyczekiwane: pliszki górskie - od razu 3 os.
Jak sugeruje zdjęcie z zapowiedzi, odwiedziły nas też dwie uszatki, a także trzy sójki i zniczek.W pentadzie obóz znajdował się pod kierownictwem Smyka (BSM), natomiast w załodze pracowali: Paulina, Rysiu, Irena, Kwachu, Gosia (GPT), Wojtek, Witek, Marcela, Sylwia, Kamil oraz Tosiu.


Z szaleństw kulinarnych doświadczyliśmy pity z sosem warzywnym :) Oczywiście przygotowane na ognisku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty