piątek, 1 lutego 2013

Uwaga, łabędź z obrączką!Dlaczego obrączkujemy łabędzie?
Zainspirowała nas Maria Wieloch z Polskiej Grupy Badania Łabędzi.
Polska Grupa Badania Łabędzi to nieformalna organizacja badaczy i miłośników łabędzi. Jest krajowym przedstawicielem International Swan Specialist Group (Międzynarodowej Grupy Badania Łabędzi) działającej przy Wetlands International. Powstała w roku 1995 pod przewodnictwem dr Marii Wieloch ze Stacji Ornitologicznej PAN w Gdańsku. Od 2012 roku w PGBŁ reprezentuje nas Gosia Pietkiewicz, która została wpisana na listę łabędziarzy, jako osoba działająca na obszarze Dolnego Śląska.
Interesują nas losy poszczególnych osobników, a w szczególności par rozrodczych. Chcemy również powtórzyć monitoring prowadzony przez Andrzeja Czapulaka, żeby dowiedzieć się jak zmienia się populacja zimujących łabędzi niemych we Wrocławiu. 
Każda obserwacja łabędzia noszącego obrączkę jest bardzo cenna dla ornitologów.

Obrączkowanie ptaków jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę (łabędzie i gęsi znakowane są również kolorowymi obrożami zakładanymi na szyję, do odczytania z większej odległości).
 

Obrączkować mogą tylko współpracownicy krajowej CentraliObrączkowania Ptaków, posiadający odpowiednie zezwolenie upoważniające do chwytania i znakowania ptaków.

Natomiast KAŻDY kto podgląda ptaki, czy to dla rozrywki, czy przy okazji wykonywanej pracy, ma pełne prawo, a nawet obowiązek, do zgłoszenia informacji o obserwowanym ptaku z obrączką ;)

Jeśli spotkasz ptaka z obrączką wyślij informację do Centrali Obrączkowania Ptaków w Gdańsku, najlepiej za pomocą formularza ze strony http://ring.stornit.gda.pl/ lub skontaktuj się z nami (wrolor@gmail.com) - dzięki Twojej informacji dowiemy się więcej o życiu ptaków, a Ty poznasz historię i losy osobnika, którego obrączkę odczytałeś.

Każde zgłoszenie powinno zawierać miejsce, datę i okoliczności obserwacji (np. czy łabędź jest w towarzystwie innych łabędzi). Wskazane jest również fotograficzne udokumentowanie obserwacji.


 Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dosłownie KAŻDA informacja o ptaku z obrączką jest bardzo cenna i nagradza nasz wysiłek włożony w obrączkowanie. Nawet jeśli to jest łabędź, który cały rok siedzi na tym samym stawie i widujemy go kilka razy dziennie. Odczytane obrączki można zgłaszać nawet kilka razy dziennie. Obrączkowanie służy między innymi do śledzenia przemieszczeń zaobrączkowanego osobnika. Dlatego odczytywanie ptaków z dnia na dzień lub kilka razy dziennie ma dla nas duże znaczenie. Ktoś mógłby powiedzieć, że do śledzenia tras migracji ptaków służą nadajniki telemetryczne i to one powinny być zakładane ptakom w tym celu (więcej o rozwoju telemetrii znajdziecie na stronie KOO). Jest to jednak zadanie bardzo kosztowne, a rozwój techniki na razie umożliwia znakowanie w ten sposób tylko dużych gatunków ptaków. Dzięki obrączkom, które u łabędzi są łatwe do odczytania, uzyskujemy dużo informacji stosunkowo niskim kosztem.

1 komentarz:

  1. Ja odczytuje obrączki i to nie tylko łabędzi. Moja mama mówiła, że nie ma sensu wpisywać kolejnego stwierdzenia tego samego ptaka jak jest cały czas w tym samym parku, ale dzięki Wam, już wiem, ze to wcale nie jest bez sensu. Ja odczytuje bo mi się to bardzo podoba, a ostatnio próbuje zachęcić do tego moje koleżanki z klasy. (Ja odczytuje w Warszawie). Piszę artykuł do gazetki szkolnej na temat obrączkowania i znalazłam tu parę przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty