wtorek, 17 września 2019

Pentada 51 (8-12 września 2019)


Utrzymuje się średnia ponad 50 dziennie obrączkowanych ptaków. W tej pentadzie zaobrączkowaliśmy 258 osobników z 33 gatunków. Schwytaliśmy też aż 117 retrapów i 8 kontroli. Dzień 9 września był Dniem Retrapa - padł wtedy rekord obozu pod względem liczby tych stwierdzeń, wynoszący 40 ptaków (poprzedni rekord to 33 os. z 7 września '15).


Pierwszą dziesiątkę najliczniejszych gatunków w tej pentadzie stanowiły:
1) pierwiosnek - 64
2) kapturka - 39
3) rudzik - 30
4) czeczotka brązowa - 19
5) pokrzywnica - 13
6) modraszka - 11
7) bogatka - 9
8) piecuszek - 8
9) dymówka - 7
10-) czyż, muchołówka żałobna i piegża - po 5

Nowym dla sezonu gatunkiem pentady była brzegówka - dopiero 7. osobnik w historii. Pojawiło się kilka gatunków ciekawszych ze względu na małą liczebność na naszym obozie: trzciniak (dopiero 6-ty osobnik w historii, a trzeci w tym roku), świergotek drzewny (3 osobniki, w sumie 23 w historii/ 5 w tym roku), oknówka (26/5), świstunka leśna (27/5), zniczek (53/7). Przedstawiamy też gatunki, które każdy lubi i liczy, że złapią się akurat na jego obchodzie 😍: zimorodki (20. i 21. osobnik sezonu), krogulec (6-ty), sójka (trzecia), uszatka (druga).
W trakcie pentady zaobrączkowaliśmy 21-tysięcznego ptaka Buki (od początku działalności). Szczęśliwym zaobrączkowanym została czeczotka brązowa, jednak nie znajdziecie jej na poniższym zdjęciu. Wprowadzamy nową świecką tradycję 😝

Obóz wpłynął w pentadę pod kierunkiem Marcina (MPR), dalej kierował nim Smyk (BSM), a końcówkę przejęła Gosia (GPT). W załodze pracowali: dwóch Marcinów, Klaudia, Gosia S., Emila, Mateusz, Paulina, Kwachu, Irena i Rysiu.

Załoga MPR

Na zdjęciu nagłówkowym została uwieczniona chwalebna działalność kierownika MPR - oszczędzanie wody poprzez ograniczenie używania naczyń przez załogę.

Wspólne zjadanie budyniu.
Wygląda na to, że na początku tygodnia wpłynął do naszej zatoki Dar Buki:


W ramach działalności gliniarskiej powstała mała buka :)

Piękna jasna pełnia księżyca
Kolejne danie "nieobozowe" - faszerowana papryka 😋


Wraz z przyjazdem Ireny w obozie pojawiło się ciasto z pluszczem ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty