Zaczęło się niezbyt optymistycznie, w nocy z niedzieli na poniedziałek lał deszcz. O godzinie 6:00 rano stwierdziliśmy, że z zaplanowanym otwarciem sieci trzeba chwilę poczekać. Deszcz utrzymywał się przez cały szary poniedziałek. Wolelibyśmy, żeby płynny start nie oznaczał pływającego obozu, ale z drugiej strony: deszcz jest przyrodzie potrzebny, niech się bobry cieszą.
Jak to bywa w pierwszy dzień - ptaki dopisały, nie obeznane jeszcze z rozkładem obchodów.
W sumie zaobrączkowaliśmy 138 ptaków z 22 gatunków. Pierwszym osobnikiem, któremu założyliśmy obrączkę była kapturka i gatunek ten uzyskał pierwszego dnia najwyższy wynik liczebności. Być może to prognoza na sezon - dla przypomnienia w roku 2022 kapturka osiągnęła rekordowy wynik - było jej dwukrotnie więcej niż we wcześniejszych latach. Poniżej pełna lista pierwszego dnia Buki 2023:
- kapturka - 44 os.
- pierwiosnek - 30
- raniuszek i bogatka - 9
- rudzik - 6
- dymówka i śpiewak - 5
- czarnogłówka - 4
- piegża, cierniówka, modraszka, kos, kwiczoł - 3
- pokrzywnica i gajówka - 2
- i kilka gatunków, które pojawiły się pojedynczo (poniżej na zdjęciach): zimorodek, trzcinniczek, gil, pliszka górska, piecuszek, zniczek.... oraz jeszcze jeden opisany niżej 😋
Najgrubszym ptakiem dnia został młody samiec dzięcioła zielonego - piąty przedstawiciel gatunku w historii Bukówki, po dwuletniej przerwie. Co ciekawe mimo dużych rozmiarów złapany w sieć wróblaczą :)
Tego dnia nie było zbyt wiele czasu na kontemplację przyrody - pracy przy sieciach dużo, oraz wciąż trwające "wykończenia" obozu, przygotowywanie drewna do kozy. Rzut okiem na zbiornik - tu bujnie rozkwitają rdesty ziemnowodne:
Z przyłowu owadziego: uwolniona w porę samica żagnicy sinej.
Załoga w pierwszym dniu była liczna: kierowniczyła Emilia EBR, w załodze Sonia SLA, Hania HSZ, Maciej, Janek, Hubert i Józek.
Relacjonowała: HSZ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz