niedziela, 3 września 2023

Pentada 48 (28 sierpnia 2023) - Płynny start

Pierwszy dzień pracy tegorocznej Bukówki był zarazem ostatnim dniem pentady nr 48, przedstawiamy więc wyniki z jednego, za to ciekawego dnia odłowów.

Zaczęło się niezbyt optymistycznie, w nocy z niedzieli na poniedziałek lał deszcz. O godzinie 6:00 rano stwierdziliśmy, że z zaplanowanym otwarciem sieci trzeba chwilę poczekać. Deszcz utrzymywał się przez cały szary poniedziałek. Wolelibyśmy, żeby płynny start nie oznaczał pływającego obozu, ale z drugiej strony: deszcz jest przyrodzie potrzebny, niech się bobry cieszą.

Jak to bywa w pierwszy dzień - ptaki dopisały, nie obeznane jeszcze z rozkładem obchodów.

W sumie zaobrączkowaliśmy 138 ptaków z 22 gatunków. Pierwszym osobnikiem, któremu założyliśmy obrączkę była kapturka i gatunek ten uzyskał pierwszego dnia najwyższy wynik liczebności. Być może to prognoza na sezon - dla przypomnienia w roku 2022 kapturka osiągnęła rekordowy wynik - było jej dwukrotnie więcej niż we wcześniejszych latach. Poniżej pełna lista pierwszego dnia Buki 2023:

  • kapturka - 44 os.
  • pierwiosnek - 30
  • raniuszek i bogatka - 9
  • rudzik - 6
  • dymówka i śpiewak - 5
  • czarnogłówka - 4
  • piegża, cierniówka, modraszka, kos, kwiczoł - 3
  • pokrzywnica i gajówka - 2
  • i kilka gatunków, które pojawiły się pojedynczo (poniżej na zdjęciach): zimorodek, trzcinniczek, gil, pliszka górska, piecuszek, zniczek.... oraz jeszcze jeden opisany niżej 😋

Najgrubszym ptakiem dnia został młody samiec dzięcioła zielonego - piąty przedstawiciel gatunku w historii Bukówki, po dwuletniej przerwie. Co ciekawe mimo dużych rozmiarów złapany w sieć wróblaczą :)

Tego dnia nie było zbyt wiele czasu na kontemplację przyrody - pracy przy sieciach dużo, oraz wciąż trwające "wykończenia" obozu, przygotowywanie drewna do kozy. Rzut okiem na zbiornik - tu bujnie rozkwitają rdesty ziemnowodne:

Z przyłowu owadziego: uwolniona w porę samica żagnicy sinej.


Załoga w pierwszym dniu była liczna: kierowniczyła Emilia EBR, w załodze Sonia SLA, Hania HSZ, Maciej, Janek, Hubert i Józek.

Relacjonowała: HSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty