wtorek, 12 września 2017

Pentada 51 (8-12 września 2017)

Wygląda na to, że rozpoczął się przelot jesiennych migrantów. Po długim okresie ptasiego dołka pojawiły się dni z zadowalającą liczbą ptaków w sieciach.
W tej pentadzie zaobrączkowaliśmy 249 ptaków z 40 gatunków, oraz złapaliśmy 88 "retrapów" i 5 "kontroli". Wynik odłowów jest zgodny z trendem z lat poprzednich: w tym samym okresie chwytaliśmy do tej pory 241-277 ptaków. Średnia dzienna liczba obrączkowanych ptaków wyniosła okrągłe 50 osobników. Bardzo zadowala najwyższa w tym sezonie różnorodność gatunkowa - o tym które ptaki się do tego przyczyniły przeczytacie niżej.

Mieliśmy przyjemność obchodzić kolejny w tym sezonie jubileusz: zaobrączkowany został 14000 ptak Bukówki: młoda bogatka ;)


W tej pentadzie kierownikiem była Fatima (FHA), Kamila (KGR) i Gosia (GPT), a w skład załogi weszło 11 osób: Kacper, Bartek, Sonia, Emilia, Bogdan, Kamil, Kacper, Karol, Zbyszek, Tomek i Klaudia.


Wśród zaobrączkowanych gatunków pierwsza dziesiątka to:

          1)        pierwiosnek 52
          2)        kapturka 40
          3)        dymówka 27
          4)        rudzik 25
          5)        kwiczoł 14
          6)        bogatka i zięba 9
          8)        modraszka, muchołówka żałobna i pokrzywnica 7

Ciekawszymi gatunkami w tej pentadzie były: pospolita i dobrze wszystkim znana krzyżówka (złapana jednak na Bukówce dopiero po raz drugi, metodą "na żyłkę" - to zasługa starań Fatimy, opisanych w poprzednim poście), wilga (drugi zaobrączkowany osobnik, po trzech latach przerwy od poprzedniego), a także kolejny krogulec i podróżniczek, dwie sójki, brodziec piskliwy. Nareszcie pojawił się strzyżyk i kopciuszek. Na uwagę zasługują też wspomniane w poprzednim wpisie ptaki fenologicznie późne (według kryteriów KAŚ): 2 łozówki, 2 cierniówki, 3 świerszczaki i 3 muchołówki żałobne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty