sobota, 23 września 2017

Pentada 53 (18-22 września 2017)

Pogoda się polepszyła, mniej deszczu, więcej słońca, ale mimo to ptaki leniwie ruszają się między sieciami. Zaskoczył nas ostatni dzień pentady przynoszący mieszane stado sikor i raniuszków. Zdecydowanym hitem było pierwsze w historii obozowej ciasto upieczone w kozie: pyszne brownie (made by Sonia). To skutecznie podniosło morale!
Ponadto w pewne pogodne popołudnie wybraliśmy sie na spacer na tamę do Miszkowic, gdzie odczytaliśmy nasze dwa łabędzie, obrączkowane w poprzednich latach.

W tej pentadzie zaobrączkowaliśmy 270 osobników z 30 gatunków, oraz złapaliśmy 65 "retrapów" i 6 "kontroli". Średnia liczba obrączkowanych dziennie ptaków wyniosła 54, ale to duża zasługa ostatniego dnia pentady, w którym zaobrączkowaliśmy 95 ptaków.  Na wykresie poniżej czerwone kropki to aktualny sezon, gruba szara linia - średnia z sezonów 2014-2016:







W tej pentadzie kierownikiem była Gosia (GPT) i Hania (HSZ), a w skład załogi weszło 8 osób: Sonia, Krzyś, Paweł, Łukasz, Bartek, Wiktor, Benek i Klaudia. We wtorek 19.09 odwiedzili nas dziennikarze z lokalnych mediów, co zaowocowało kilkoma materiałami o Buce: w Faktach regionalnych, w Radiu Wrocław, na FB Karkonoskiego Parku Narodowego i blogu Krzysia Koniecznego Dbaj o bociany!

Wśród zaobrączkowanych gatunków pierwsza dziesiątka to:
         1)   pierwiosnek 76
         2)   rudzik 41
         3)   kapturka 35
         4)   modraszka 22
         5)   bogatka i raniuszek 14
         7)   piecuszek i dymówka 9
         9)   kos i pleszka 7
Pierwsza piątka w całkowitej sumie zaobrączkowanych ptaków prawie nie zmieniła od poprzedniej pentady (modraszka wskoczyła za muchołówkę żałobną): na prowadzeniu pierwiosnek (425), ale wysoko znalazła się kapturka (179) i rudzik (170), dalej kwiczoł (108), modraszka (107).          

Ciekawsze gatunki zaobrączkowane w tej pentadzie to: pełzacz leśny (pierwszy w tym sezonie, jedenasty w historii Bukówki), kolejny kowalik (czwarty w historii obozu), a także kolejne dwa krogulce, cztery zniczki, sosnówka. Czeczotki znowu skutecznie omijały sieci.

Na uwagę zasługują też kolejne fenologicznie późne ptaki: 4 piecuszki, 3 muchołówki żałobne, 1 gajówka i 1 piegża.



Kilka zdjęć z życia obozu: 

ciasto obozowe, upieczone w kozie

 GPT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty