czwartek, 7 września 2017

Pentada 50 (3-7 września 2017)

Woda w zbiorniku utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie - co się wyleje, to doleją deszcze. Na szczycie Śnieżki (14 km od obozu w linii prostej) odnotowano ostatnio temperaturę 1,4 C - na szczęście w obozie było dużo cieplej. Życie obozowe w tej pentadzie kręciło się wokół dwóch tematów: "wacków" (pułapek labiryntowych) i Akwarium. Wacki po szybkim montażu powędrowały testować różne siedliska, osiągając sukces w zupełnie "niewackowej" uschniętej wiklinie (o tym sukcesie czytajcie kilka akapitów niżej). Akwarium (obozowy staw) natomiast od dawna tętni życiem (kszyki, krzyżówki) i nie uszło to uwadze kierowniczki Fatimy: spodziewajmy się profitów!
Nareszcie widzimy odbicie od ptasiego "dołka": w tej pentadzie zaobrączkowaliśmy 209 ptaków z 30 gatunków, oraz złapaliśmy 81 "retrapów" i 10 "kontroli". Liczba gatunków od początku sezonu wynosi już 60. Jest lepiej niż w ostatnich dwóch pentadach, ale słabo w porównaniu z wynikami zeszłorocznymi: w tym samym okresie obrączkowaliśmy od 232 do 317 ptaków. Średnia dzienna liczba obrączkowanych osobników wyniosła 42. Wykres pokazuje wyraźne zwolnienie tempa przybywania zaobrączkowanych ptaków. 
W tej pentadzie kierownikiem była Fatima (FHA), a w skład załogi weszło 14 osób: Gosia, Hania, Paweł, Kacper, Szymon, Bartek, Sonia, Kuba, Pamela, Emilia, Bogdan, Kamil, Grzesiek i Iga.

Jubileuszowym ptakiem tej pentady była muchołówka żałobna, zaobrączkowana jako 19000 ptak Zespołu ODRA :)
Pojawił się też w naszych sieciach gość z Czech: pliszka górska z czeską obrączką. Co roku chwytamy przynajmniej jednego ptaka z obrączką z tego kraju, lecz pierwszy raz padło na niepospolita pliszkę górską :)

Wśród zaobrączkowanych gatunków pierwsza dziesiątka to:
             1)        pierwiosnek 44
             2)        rudzik 25
             3)        kapturka 20 
             4)        muchołówka żałobna 18         
             5)        bogatka 14         
             6)        kwiczoł 13         
             7)        modraszka i dymówka 10         
             9)        gajówka 8         
           10)        pokrzywnica 7 (nareszcie weszła do pierwszej 10-tki)


Pierwsza piątka w całkowitej sumie zaobrączkowanych ptaków to: pierwiosnek (240), muchołówka żałobna (91!), piecuszek (88), kapturka (85) i kwiczoł (84).


Ciekawszymi gatunkami w tej pentadzie były: kropiatka (druga w historii Bukówki, po pierwszej zaobrączkowanej 20 dni temu, dla odmiany złapana w ciągu dnia do wacka), dwie brzegówki (4. i 5. w historii, obie złapane w sieć siewkową), krogulec (pierwszy drapol w tym sezonie, 19-ty krogulec w historii), a także kolejny zniczek i sikora uboga (pospolita, ale dopiero siódma w historii obozu). 
Nadszedł wrzesień, pojawiły się więc u nas również pierwsze obserwacje ptaków fenologicznie późnych (według kryteriów Kartoteki Awifauny Śląska obserwowanych poza znanym okresem pobytu na Śląsku): świerszczak i słowik rdzawy.


Kilka zdjęć z życia obozu:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty