niedziela, 17 września 2017

Pentada 52 (13-17 września 2017)

Deszczowa pogoda, podtapiająca północ Polski, uspokoiła przelot ptaków, ale zaowocowała obfitością grzybów w okolicznych lasach. W tej pentadzie zaobrączkowaliśmy 213 osobników z 34 gatunków, oraz złapaliśmy 95 "retrapów" i 14 "kontroli". W tym samym okresie w latach poprzednich chwytaliśmy znacznie więcej, bo od 287 do 374 ptaków. Średnia liczba obrączkowanych dziennie ptaków wyniosła 43.
Nie ma czym karmić nadziei na rekordowy rok pod względem liczby zaobrączkowanych ptaków: tegoroczne tempo chwytania zbliżyło się do linii z roku 2015, można więc próbować zgadnąć, że zaobrączkujemy w tym roku ok. 4000 osobników:
W tej pentadzie kierownikiem była Gosia (GPT), a w skład załogi weszło 15 osób: Hania, Krzyś, Paweł, Kacper, Łukasz, Marcelina, Bartek, Sonia, Emilia, Asia, Kamil, Kacper, Klaudia, Ania i Tomek.
 

Wśród zaobrączkowanych gatunków pierwsza dziesiątka to:
         1)   pierwiosnek 57
         2)   rudzik 24
         3)   kapturka 19
         4)   dymówka 14
         5)   gajówka 11
         6)   pokrzywnica 9
         7)   modraszka 8
         8)    kwiczoł 7
         9)    piecuszek i zięba 6

         
Pierwsza piątka w całkowitej sumie zaobrączkowanych ptaków nieco się zmieniła: na prowadzeniu pierwiosnek (349), ale wysoko znalazła się kapturka (144) i rudzik (129), dalej kwiczoł (105), muchołówka żałobna (103).

Ciekawsze gatunki zaobrączkowane w tej pentadzie to: wodnik (pierwszy w tym sezonie, szósty w historii Bukówki), czubatka (szósta w historii sikora tego gatunku, bardzo niespodziewana, bo schwytana pierwszy raz od 2012 roku, kiedy część naszych sieci stała blisko iglastego lasu), kowalik (dopiero trzeci w historii obozu), dzięciołek (dziewiąty osobnik na Bukówce), a także kolejne dwa krogulce, dwa zniczki, kszyk. Pojawiło się też kilka leśnych ptaków: gile, świergotek drzewny, sosnówka. Po długiej i zupełnie nietypowej dla nich przerwie, powróciły do obozu czeczotki.

Na uwagę zasługują tez kolejne fenologicznie późne ptaki: zaganiacz (według danych z KAŚ i "Ptaków Śląska" jest to najpóźniejsze stwierdzenie zaganiacza na Dolnym Śląsku, choć nie rekordowe w skali kraju), 2 świerszczaki, 5 muchołówek żałobnych.
Kilka zdjęć z życia obozu: Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty