sobota, 2 września 2017

Pentada 49 (29 sierpnia - 2 września 2017)

Poprzednia pentada była najsłabszą w historii tylko przez chwilę: w minionym właśnie okresie zaobrączkowaliśmy rekordowo mało - 138 ptaków z 32 gatunków. Schwytaliśmy także 66 "retrapów" i 6 "kontroli". Wynik jest szczególnie niski jeśli porównamy go z tym samym przedziałem czasowym w poprzednich latach: obrączkowaliśmy 202-241 ptaków. Nie wiemy co jest tego przyczyną, a możliwości jest wiele: może nałożyły się na siebie przerwy w przelocie wielu gatunków, może ptaki zatrzymała zła pogoda, a może wręcz przeciwnie - zdołały polecieć bez przystanku nad Bukówką i są już na południu?
Średnia liczba ptaków obrączkowanych w ciągu dnia wyniosła tylko 28 osobników. Na poniższym wykresie widać, że od wielu dni liczba obrączkowanych ptaków była niższa, niż w poprzednich latach.Kierownikiem obozu były: Kamila (KGR), Gosia (GPT) oraz Fatima (FHA). Załogę stanowiło 17 osób: Krzyś, Paweł, Kacper, Ania i Krzysztof, Marcelina, Szymon, Bartek, Sonia, Kuba, Pamela, Emilia, Bogdan, Wojtek, Witek, Grzegorz i Iga.

Nie złapaliśmy żadnej nowości, wśród zaobrączkowanych gatunków pierwsza dziesiątka to: 
                  1)     muchołówka żałobna 24    (kolejna w tym sezonie detronizacja pierwiosnka!)
                  2)     rudzik i pierwiosnek 15
                  4)     kwiczoł 14
                  5)     kapturka 13
                  6)     dymówka i pokrzywnica 6
                  8)     łozówka, bogatka i gajówka 4          

Ciekawszymi gatunkami w tej pentadzie były: cyraneczka (trzecia w historii obozu, złapana w sieć "siewkową"), podróżniczek (pierwszy w tym roku - zawsze wyczekiwany, choć już 17. w historii obozu), strumieniówka (12. w historii obozu), a także kolejna uszatka i kszyk.
Kilka zdjęć z życia na obozie w prezentowanej pentadzie: 


 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty