Ryjówka ukryta w liściach |
Nadeszła jesień. Ptaki wcale nie zwolniły, a wręcz przeciwnie. Fycole napierają! A za nimi samiec krogulca 2cy 😊 Zgodnie z prognostycznym ostatnim dniem pentady 53, w kolejnym okresie rozliczeniowym liczba zaobrączkowanych ptaków znacząco wzrosła - aż do 290 osobników z 27 gatunków. Do tego obejrzeliśmy obrączki 132 retrapów i 21 kontroli.
Pierwsza dziesiątka:
1) pierwiosnek - 120 (wysoki wynik, mieści się w pierwszej 10-tce najlepszych wyników PHYCOL)
2) rudzik - 38
3) kapturka - 25
4) raniuszek - 17
5) kwiczoł - 13
6) modraszka - 11
7) pokrzywnica - 9
8-10) zięba, kos i śpiewak - 6
Lista gatunków sezonu 2020 wciąż kończy się na liczbie 60, ale pojawiło się kilka ciekawych, choć już znanych nam ptaków: aż 3 nowe uszatki, 3 nowe krogulce, 2 zniczki, świergotek drzewny, pliszka górska. Po przerwie ponownie zawitała do nas dymówka (tylko jedna). Zaobrączkowaliśmy też tylko jednego zimorodka.
Z gatunków fenologicznie późnych warto wymienić świerszczaka - dwa osobniki pojawiły się dzień po dniu 25 i 26 IX co prawdopodobnie jest nowym rekordem dla Śląska (edit: nie jest, dogłębniejsze sprawdzenie wykazało, że nasza poprzednia "późna" obserwacja świerszczaka nosi datę 5 X 2015).
Raniuszki łapały się do tej pory dziwnie pojedynczo, jak nie raniuszki. Na szczęście wszystko wróciło do normy i do sieci wpadło całe stadko. To są towarzyskie ptaki i wg starych instrukcji obozowych dobrze czują się razem w jednym większym woreczku. To daje możliwość uwiecznienia chwili powrotu na wolność wszystkich razem. Polecam oglądać z dźwiękiem.
Na wodzie nie dzieje się za wiele: Kamil policzył ptaki na zbiorniku. Bez szału 😏: łabędź niemy 2, perkoz dwuczuby 7, krzyżówka 49.
Załogę pentady stanowili: kierownik BSM, Mirek, Marcin Ś., Kamil Z., Klaudia W., Tosiu, Hania K., Szymon, Konrad (już w wersji wyciągającego załoganta), Sonia, Bogdan. Ostatniego dnia nastąpiło przekazanie linijki kierowniczce SLA... a nie przepraszam Sonia przyjechała ze swoją linijką 😏
Pierwszego dnia pentady załoga z kierownikiem na czele doznała szoku termicznego (czyli BSM i Mirek): o 5:50 kontrola termometru wykazuje +14°C!!! (nie Kelwina, nie Fahrenheita - Celsjusza. PLUS CZTERNAŚCIE).
Korzystając z niewielkiej intensywności przelotu, Mirek zrobił sobie dzień budowlańca i postawił daszek nad WC - "system fortyfikacji przeciwko wodzie atakującej z nieba 😎 a wieczorem tradycyjnie konstruuje prysznic" [przyp.GPT: Mirek jest konstruktorem wszystkich porządnych obozowych kabin prysznicowych. Niestety na wiosnę padają one ofiarą koczującego tu plemienia robiącego nam bałagan i spalającego drewniane konstrukcje, których najpewniej nie rozumieją.]
Przedstawiam kilka ciekawszych fragmentów obozowej Kroniki:
Ciekawostka obiadowa - jemy jajko, ziemniaki oraz - uwaga - mizerię z mlekiem kokosowym. Zdania co do efektu są podzielone."
(...) BSM dokonuje mega cennej obserwacji w Kambodży. Otóż wyciągając ptaki z sieci słyszy furkot skrzydeł czegoś non-Passeriformes. Okazuje się, że to wodnik, który podleciał na >2m powyżej poziomu wody i usiadł na wierzbie! Stał tam bez ruchu i nie reagował na próbę zwabienia w sieć (patrz rysunek)
Był też dowód na istnienie nieistniejącej intuicji kierownika, oto on:
Wieczorem krogulec - jego złapanie było dowodem na nieistniejącą intuicję kierownika BSM. Otóż zobaczył on krogulca lecącego na wysokości obiecującej, z azymutem na Meksyk i Chile. BSM stwierdził, że pewnie się złapie - od razu sprawdził Meksyk (pusto), ale nie mógł sprawdzić Chile (drożdżówki) z powodu obchodu - powiedział więc załodze, że drapol będzie pewnie z obchodu z drożdżówki. No i tak się stało 😊
Mapa dla przypomnienia geografii. |
o Okruszku i innych mieszkańcach obozu:
BSM samowolnie nadał nowe imię nornikowi Okruszkowi, który stał się Kornelem (ssak musi mieć porządne imię!) Pojawiły się Tereski - czyli ryjówki (jeszcze nie wiemy jakie). [przyp.GPT: mój nornik ma na imię Okruszek i tak będę go nazywać. Nazywaj sobie swojego jak chcesz 😛]
Okruszek vel. Kornel |
Tereska |
Dziękuję za uwagę,
pentadę zrelacjonowała dla Was na podstawie Kroniki obozowej
oraz zdjęć autorstwa Tosia i BSM
GPT
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz