poniedziałek, 19 listopada 2018

Akcja Karmnik 2017/2018 - podsumowanie sezonu


Zima 2017/2018 była pierwszym sezonem w ramach Akcji Karmnik (AK) przy Stacji Ornitologicznej w Rudzie Milickiej, jednak to nie pierwsze obrączkowanie w tym miejscu. Znakowanie ptaków w ogrodzie Stacji odbywa się niemal przez cały rok (w różnym natężeniu), od wielu lat w ramach zajęć ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego, a od kilku lat w ramach "luźniejszej" działalności naszego zespołu (znakowanie ptaków w budkach i przy karmniku przy okazji innych zadań, np. liczenia gęsi na noclegowiskach). Od minionego sezonu zimowego ograniczyliśmy zimowe obrączkowanie tylko do odłowów Akcji Karmnik, tak będzie też w nadchodzącym sezonie.

W sezonie karmnikowym 2017/2018 zaobrączkowaliśmy równo 400 ptaków z 13 gatunków, a skontrolowaliśmy 28 osobników zaobrączkowanych przed odłowami w ramach AK.
Najliczniej obrączkowanym (239 osobników) oraz najliczniej skontrolowanym (19 osobników) gatunkiem była bogatka. Druga co do liczebności była modraszka - 75 os., 6 skontrolowanych. Następny mazurek - 52 os., jedna kontrola. Pozostałe gatunki zaobrączkowaliśmy w liczbie poniżej 10. 


Gatunkiem „popisowym” tego punktu był DZIĘCIOŁ ŚREDNI.


Spośród 28 skontrolowanych ptaków, były dwie weteranki: 8-letnia sikora uboga, obrączkowana przez Bartka Sklepowicza w 2009 roku i 5-letbnia bogatka, obrączkowana przeze mnie w grudniu 2012 roku. Najwięcej kontrolowanych ptaków posiadało obrączki założone prze Olę (OWA) – 8 os., a później przez Hubera Kameckiego! – 5 os. Hubert obrączkował tutaj przy okazji zjazdu KSSOP, podobnie jak: Jarek Nowakowski, Patryk Kokociński, Ania Zięcik, Krzysiu Stępniewski, Agata Żmuda, Sławek Springer i Robert Rudolf, których ptaki również zostały skontrolowane w trakcie AK.


Poza sikorami i mazurkami, skontrolowaliśmy też kosa (obrączkowanego przez Beatę Czyż) i dzięcioła dużego (Oli).
Wiemy, że dwa kontrolowane ptaki wykluły się w lokalnych budkach: bogatka w 2016 roku, obrączkowana przez Olę i modraszka w 2017 roku w budce na gruszy, obrączkowana prze Hanię.


Pozostałe schwytane gatunki:


 W pracach Akcji Karmnik w Rudzie Milickiej, udział wzięło ok 38 osób, w tym 5 obrączkarzy: ja (GPT), Hania (HSZ), Ola (OWA), Paweł – Groszek (PGR) i Kamila (KGR) + uczniowie szkoły autorskiej z Obornik Śląskich. Wszystkim BARDZO DZIĘKUJEMY za pomoc przy odłowach i zapraszamy na nadchodzący sezon. Zaczynamy od 2 grudnia 2018.

Pod poniższymi linkami znajdziecie wpisy o poszczególnych odłowach w sezonie 2017/18:
odłów I    03-12-2017
odłów II   17-12-2017
odłów III  31-12-2017
odłów IV  14-01-2018
odłów V   28-01-2018
odłów VI  11-02-2018

Poniżej przedstawiamy mapę z rozmieszczeniem sieci:

Czerwone kreski to sieci, pomarańczowe pięciokąty to większe karmniki, a żółta linia to granica terenu Stacji.

Na koniec przedstawiamy tabelę z warunkami pogodowymi, trzeba przyznać, że była to łagodna zima.


Do zobaczenia w nadchodzącym sezonie :)

PS
Na blogu Akcji Karmnik  pojawiło się zestawienie podsumowujące ranking punktów w minionym sezonie. Zajęliśmy 6 miejsce. Najliczniej obrączkowano ptaki w Słowińskim Parku Narodowym - drugie tyle co u nas ;) Szczegóły znajdziecie w tabeli poniżej:


1 komentarz:

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty