czwartek, 4 października 2018

Pentada 55 (28 września - 02 października 2018)

Dokąd zmierzasz czerwona kresko? Liczbowo z pentady na pentadę obrączkujemy coraz więcej ptaków, ale w porównaniu z poprzednimi sezonami powinno być ich jeszcze więcej. Powinno? Kto z nas może wiedzieć jak być powinno!? Chcemy, żeby było więcej i ciekawiej, ...przemawia ludzka natura i współczesny konsument: "więcej, lepiej, szybciej, więcej!".... a czy to właśnie od tego cywilizacyjnego "więcej" nie uciekamy w krzaki bez prądu i telewizora??
W tej pentadzie zaobrączkowaliśmy 291 ptaków, z 27 gatunków, a skontrolowaliśmy 85 ptaków z obrączkami, w tym 6 "kontroli" spoza sezonu. Doszły dwa kolejne gatunki dla BUKI 2018:70.-sosnówka i 71.-mysikrólik. Złapał się kolejny SKOWRONEK (wyrabiamy normę krajową ;) ) i biegus zmienny (alpinka), oba z sieci siewkowej. Od trzeciej dekady września, dla kilku migrantów zaczął się okres fenologiczny* między innymi dla trzcinniczka i łozówki. W tej pentadzie złapaliśmy 2 ACRIRP i 1 ACRUST.


*obserwacje fenologiczne według kryteriów Kartoteki Awifauny Śląska

Pierwsza dziesiątka gatunków w tej pentadzie (rudzik goni pierwiosnka):
1) pierwiosnek (96)
2) rudzik (74)
3) modraszka (21)
4) czyż (20)
5) pokrzywnica (13)
6) kapturka (9)
7) kos (7)
8) trznadel i czeczotka brązowa (6)
10) śpiewak (5)

Przelot pierwiosnka i rudzika
Sosnówka - 70-ty gatunek sezonu

Obrączkarzami w tej pentadzie byli: Hania (HSZ) i Paweł "Groszek" (PGR). W załodze pracowali: Kacper, Sonia, Ela, Emilka, Konrad, Daniel K., Ola Z., Wiktoria Jargiłło, Klaudia W. Ciekawą nowiną jest fakt, że Konrad w końcu rozbił namiot :D po 9 nocach spędzonych na Buce w swoim hamaku :) Z kolei Sonia wspięła się na kulinarne szczyty przygotowując lasagne ze szpinakiem na kozie :D Do tego celu wiozła specjalne naczynie przez całą Polskę... wróć! wiozła je Greta (auto Smyka) ;) W niedzielę gościliśmy w obozie dziennikarzy z Polsat News, jednak nikomu z organizatorów nie udało się obejrzeć materiału wyemitowanego w TV :( Wiemy tylko, że w obozie wszyscy podeszli profesjonalnie do sprawy i nawet umyli zęby :D 2.października odwiedzili nas uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Boguszowie-Gorcach :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty