czwartek, 9 sierpnia 2018

Pentada 44 (05-08 sierpnia 2018)

Załoga rozbijająca :)
Rozbijanie obozu poszło błyskawicznie, biorąc pod uwagę warunki pogodowe (przelotne deszcze i upał). Pierwszego dnia postawiliśmy wszystkie namioty i suchy obchód. Drugiego dnia postawiliśmy mokry obchód z wackami i otworzyliśmy wszystkie sieci. W kolejnych dniach dostawiliśmy nocne sieci (drozdówkę na suchym obchodzie - "drożdżówkę", płot drapolówek i sieci siewkowe na błocie).
Dziękujemy wszystkim uczestnikom rozbijania obozu, a są to: Basia, Krzysiu z Anią i Michałem, Rysiu z Agą, Tosiu, Kacper, Krzysiu, Wiktor,, Kuba, Tomek, Darek, Konrad, Piotrek i Konrad.


W pierwszej w tym roku, niepełnej pentadzie zaobrączkowaliśmy 288 ptaki z 27 gatunków, a także schwytaliśmy 25 "retrapów" i 6 "kontroli" czyli ptaków zaobrączkowanych u nas w tym roku i w minionych latach.
Średnia liczba ptaków obrączkowanych w ciągu dnia wyniosła 82 osobniki, co jest bardzo dobrym wynikiem, podobnym do roku poprzedniego, jednak jest to efekt pierwszych dni po rozstawieniu sieci (ptaki lokalne dopiero uczą się ich ustawienia, z czasem zaczną unikać tych lokalizacji).

Wśród zaobrączkowanych gatunków pojawiły się dwie nowości: KUKUŁKA i GRZYWACZ, a pierwsza piątka to:
1) pierwiosnek (43)
2) cierniówka (34)
3) kwiczoł (33)
4) raniuszek (19)
5) bogatka i kapturka (16)

W powyższym zestawieniu widać głównie ptaki migrujące wcześnie: pod koniec lata. Ciekawszymi gatunkami w tej pentadzie były (poza kukułką i grzywaczem): pokląskwa, łęczak, brodziec piskliwy i krętogłów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty