wtorek, 14 sierpnia 2018
Pentada 45 (09-13 sierpnia 2018)
Sierpień mija nad Bukówką pod znakiem suszy i upałów, co ma wpływ na małą liczbę ptaków w sieciach. Powyższy wykres pokazuje, że tempo odłowów jest niższe niż w poprzednich dwóch latach, mimo że rozpoczęliśmy odłowy o dzień wcześniej.
Za to załogi nie brakowało, w jej skład weszło 11 osób: Krzyś Panoramix, Basia, Sonia, Marcelina, Smyku, Natalia, Gosia, Ela, Benek, Agnieszka i Rysiu.
Kierownicze stery na samym początku pentady przejęła Klaudia Litwiniak (KLI), a następnie, na dłuższy czas, Halina Pietrykowska (INA). Obie kierowniczki to obrączkarze nr 32 i 33 w załodze Zespołu ODRA.
W drugiej w tym roku pentadzie zaobrączkowaliśmy 216 ptaków z 31 gatunków, a także schwytaliśmy 39 "retrapów" i 7 "kontroli" czyli ptaków zaobrączkowanych u nas w tym roku i w minionych latach.
Średnia liczba ptaków obrączkowanych w ciągu dnia wyniosła 43 os., jest to wynik słaby, daleko poniżej naszej średniej.
Wśród zaobrączkowanych gatunków nie pojawiła się żadna nowość, a pierwsza dziesiątka to:
1) dymówka (42)
2) pierwiosnek (25)
3) cierniówka (24)
4) kapturka (22)
5) kwiczoł (16)
6) bogatka (13)
7) łozówka (10)
8) piecuszek (9)
9) modraszka (7)
10) gajówka (6)
Pierwsza piątka tej pentady dominuje również w zestawieniu sumarycznym sezonu.
Ciekawszymi gatunkami w tej pentadzie były:
- pokląskwa (aż 3 osobniki w tej pentadzie, do 2018 r. mieliśmy tylko 2 osobniki na koncie)
- uszatka (nasza "kontrola" - ptak z obrączką sprzed dwóch lat)
- słowik szary (aż 2 osobniki tego rzadkiego u nas gatunku jednego dnia)
Etykiety:
obóz Bukówka
Lokalizacja:
obóz Bukówka, Polska
Współzałożycielka Odry i współorganizatorka Buki. Ornitologia to jej pasja i zawód. Najbardziej lubi te trochę groźne ptaki i ma kota na punkcie swoich kocich lokatorów ;) Swoje wspomnienia przechowuje na zdjęciach. W wolnych chwilach uprawia wolontariat i kwiatki.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Polecamy posta
Wrześniowe Kalibracje
Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.
Popularne posty
-
Czeczotki: zwyczajna [flammea], tundrowa [hornemanni], brązowa [cabaret]. fot. Grzegorz Grygoruk Stali czytelnicy naszego bloga dos...
-
Zdjęciem wizytówką posta podsumowującego sezon 2023/24 koniecznie musi być, takie przedstawiające zaśnieżone podwórko stacji ornitologicznej...
-
W ostatnich dniach sierpnia dotarła do nas wiadomość, że Mirka już nie ma wśród nas. Nadal nie wierzymy, że już się więcej nie spotkamy w na...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz