sobota, 19 lipca 2014

Para łabędzi z Brzegu zaobrączkowana


W środę, 16 lipca, gdy wybraliśmy się z Kingą i Kwachem, oglądać dobytek obozu Turawa, przyjeżdżaliśmy obok Brzegu. Wiedzieliśmy, że ktoś tam na nas czeka, postanowiliśmy złożyć wizytę w Parku Wolności.

Tak jak przypuszczaliśmy, była tam rodzina łabędzi, nikt nie miał obrączek, więc przystąpiliśmy do zmieniania tego stanu rzeczy. Dlaczego? W internecie można znaleźć zdjęcia z tego parku sprzed kilku lat, a na nich parę łabędzi. Czy to właśnie ta para? Nie wiadomo, ale teraz będziemy wiedzieć co będzie działo się z nią w przyszłości i czy powróci na lęgi w przyszłym roku. No i co ciekawe - gdzie zimuje?
Zaobrączkowaliśmy parę rodzicielską i jednego malucha. Dorosłe ptaki dostały dodatkowo żółte obrączki ułatwiające ich identyfikację (np. podczas żerowania).

Rodzina przed obrączkowaniem
Na zdjęciu powyżej widać, że dorosłe ptaki mają małe skrzydła - właśnie przechodzą proces pierzenia lotek. Wszystkie ptaki blaszkodziobe w takim momencie są nielotne. Dzieje się tak co roku, w okresie lęgowym.
Wycinek mapy Brzegu, z Parkiem Wolności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty