czwartek, 17 lipca 2014

Przygotowania do obozu Turawa 2014

Obóz Turawa organizuje Studenckie Koło Naukowe Ornitologów Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli Kinga Mielcarska (jego prezes, a nasz obrączkarz). Jako że Kinga robi pierwsze kroki w temacie organizowania obozów obrączkarskich, postanowiliśmy całym zespołem pomóc jej w tym niełatwym zadaniu.
Jedną z form tej pomocy były odwiedziny Jurka Stasiaka, który przechowuje sprzęt pozostały po ostatnim działaniu obozu. Tak, obóz Turawa to nie nowość. Starsi ornitolodzy, i nie tylko, znają Turawę :-)
Kinga zinwentaryzowała sprzęt i razem odwiedziliśmy miejsce obozu.
Drzewa po prawej to miejsce obozu, po lewej ujście Małej Panwi do Zbiornika Turawskiego

 
Tymczasem w Katowicach trwa produkcja pułapek tunelowych na ptaki siewkowe, potocznie zwanych "wackami". Niestety wacki wykorzystywane w poprzednich edycjach obozu, zostały zabrane przez właściciela, który odmówił ich ponownego udostępnienia :-(
 
Gotowy element pułapki tunelowej - "wacka"
Poniżej krótka historia obozu (źródło strona Koła Naukowego Biologów UO):
 Pierwsze obozy na Zbiorniku Turawa organizowane były już w latach 80-tych, ich pomysłodawcami, organizatorami i kierownikami byli wówczas: Tadeusz Stawarczyk, Jan Lontkowski, Wojciech Grabiński, Andrzej Karnaś, Adam Wojciechowski i Grzegorz Lorek. Kolejne obozy odbywały się wówczas w latach: 84, 86, 89 i 90.

Regularnie zaczęły one funkcjonować od roku 2000, kiedy to głównym organizatorem stał się Adam Wojciechowski. W ciągu kilku lat dorobił się on nowego pokolenia obrączkarzy, z którymi zaczął dzielić obowiązki kierowania obozem, by ostatecznie oddać je w ręce swych podopiecznych.

Przez cały ten czas obozy były inicjatywą w dużej mierze prywatną, choć w różnym czasie i zakresie wspieraną przez Koła Naukowe Uniwersytetu Wrocławskiego i Opolskiego. Po sezonie w 2009 roku obóz zawiesił są działalność, w dużej mierze z powodu braku osoby, która podjęłaby się organizacji obozu w kolejnych latach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty