czwartek, 14 października 2021

Pentada 51 (8-12 września 2021) - Sny o Drożdżówce

 

Senna i ciepła pentada. Zaobrączkowaliśmy tylko 156 ptaków za to z aż 30 gatunków (jak na wrzesień to ładnie). Niestety taki wynik oznacza najgorszą liczbowo "pentadę 51" w historii obozu. Pojawiło się 71 retrapów i 9 kontroli.

Tym razem podarujemy sobie wykres i przejdziemy od razu do pierwszej siódemki gatunków w pentadzie:

1) pierwiosnek - 40

2) kapturka - 28

3) rudzik - 24

4-5) modraszka i dymówka - 10

6) bogatka - 6

7) zięba - 5

(pozostałe gatunki w liczbie <5 os.)

Mimo małych liczebności pojawiły się ciekawe, a nawet bardzo ciekawe gatunki, nowe dla sezonu: muchołówka mała - dopiero czwarta dla Obozu (pierwsza po pięcioletniej przerwie!), świergotek drzewny, brzegówka - dopiero ósma dla obozu (po rocznej przerwie), i dwie sójki. Odwiedzili nas też: kolejny kszyk, brzęczka (to gatunek który ma znaczne fluktuacje liczebności, w tym roku już druga), zimorodek.W jedną z drozdówek złapała się również "płaska mysz (...) paskudna, skwiercząca samica borowca" 😁

Kierownikiem był Michał MRD, a po nim Gosia GPT. W załodze: Hania HSZ, Kwachu, Jerzy, Tosiu, Krzyś Włóczykij, Marcin, Martyna, Marta, Magda (ostatnia czwórka pod dowództwem MRD stworzyła prawdziwą "Brygadę M"), oraz Tomek z Córką i Zięciem.


Załoga przystąpiła do próby złapania pluszcza na Bobrze. Nowy mostek na ścieżce rowerowej oferuje dogodne miejsce do zastawienia pułapki sieciowej w jego prześwicie. W celu obserwacji sieci wystawiano warty, bo ścieżką co jakiś czas przejeżdżają turyści. Niestety pluszcz omijał sieć swoim starym sposobem: przelatując tuż nad wodą, tam gdzie sieci rozwinąć się nie da bez ryzyka dla ptaków.

Na trasie obchodów pojawiły się też długo wyczekiwane drozdówki "Drożdżówki" - na pewno w kolejnych pentadach będziemy mogli opisać ich łupy!

Z działu Kulinaria: przeprowadzono testy serów haloumi/halouni w wersji grillowanej.


Odbyły się także testy "truskawki" i "dzikiej róży" 🍷 przywiezionych z Mierzei Akcjo-Bałtyckiej. Kierownik MRD zebrał owoce dzikiej róży z przyobozowych krzaków i obiecuje za rok przyjechać z nalewką z nich uczynioną.

Relację kończymy krajobrazowo:


Pentadę opisała HSZ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty