poniedziałek, 26 sierpnia 2019

Pentada 47 (19-23 sierpnia 2019)

Kulinarna walka z nawłocią
Zanim przeskoczycie dalej, aby dowiedzieć się co kryje zagadkowe zdjęcie z czołówki tego wpisu, posłuchajcie co działo się w sieciach.
W tej pentadzie kontynuowaliśmy sierpniowy dołek, dopiero pod jej koniec nastąpił większy ruch w sieciach. Zaobrączkowaliśmy 171 ptaków z 34 gatunków, oraz schwytaliśmy 54 retrapy i 7 kontroli.
Nie ma innej możliwości: w kolejnej pentadzie pęknie 1000.


Pierwsza dziesiątka w tej pentadzie:
1) pierwiosnek - 22
2) kapturka - 21
3) raniuszek - 13
4-6) trzcinniczek, czeczotka brązowa i cierniówka - po 10
7-8) piecuszek i muchołówka żałobna - po 9
9) gajówka - 8
10-) łozówka, kwiczoł, rokitniczka i modraszka - po 6

Pojawiły się nowe dla sezonu: podróżniczek, sójka i raniuszek (ten ostatni od razu w formie stada, dzięki czemu wylądował na pentadowym podium), tym samym na koncie mamy 48 gatunków :)
Ponadto z ciekawszych ptaków należy wymienić kolejnego słowika szarego (przypomnijmy: na Dolnym Śląsku to duża rzadkość).

W sieci znaleźliśmy też inne latające stworzenia. Spośród kręgowców innych niż ptaki, były nietoperze (oba z ostatniego regularnego obchodu, po zmroku).


Spośród owadów odwiedziły nas różne gatunki motyli i ważka (nie tylko z sieci):

Nastrosz topolowiec

Znamionówka starka - gąsienica

Bryzgun brzozowiec - gąsienica

Żagnica sina - samica

Poniżej kilka zdjęć z obchodów (głównie z mokrego).

Krwawnica pospolita na mokrym obchodzie
Od lewej: krowi przesmyk, ostatnia sieć na suchym obchodzie (bardzo kaloszowa), nowa sekcja na mokrym (bardzo wciągające błotko). 
Kierownikami w tej pentadzie byli: Smyku (BSM), Gosia (GPT) i Fatima (FHA), a w załodze pracowali: Gosia, Kwachu, Mirek, Staszek (SRR), Aga, Basia, Ania, Kasia, Marta z Maćkiem, Martyna, Beata, Wojtek z Wojtkiem, Mateusz, Łukasz i Daniel. Bardzo cieszymy się z udziału Staszka i jego rodziny w życiu obozowym, bo to właśnie Staszek był pierwszym kierownikiem "Buki-zero" (po drugiej stronie zatoki) i od kilku lat planował przyjazd na dłużej ze wszystkimi swoimi dziewczynami :) Trzeba przyznać, że wszystkie dziewczynki pomimo młodego wieku dzielnie angażowały się w prace obozowe. Najbardziej wczuwały się w huśtanie cioć i wujków na hamakach ;)

W obozie nadal funkcjonował dział "zrób to sam - praktyczne konstrukcje w realiach obozowych". Nie ma się co dziwić, bo do załogi dołączył Mirek, który po poprzednim pobycie na Buce zostawił po sobie między innymi: wielosezonowy prysznic oraz znane wszystkim załogantom kijki do podciągania sieci. Zaraz po zameldowaniu się w obozie, zbudował ławeczkę przy ognisku obiadowym :D W czasie między obchodami zbudował daszek nad WC i nowy prysznic (bo stara konstrukcja została zniszczona przez wiosennych tubylców). Jeszcze przed przyjazdem Mirka, Kwachu z Gosią S. zdążyli zbudować stojak na wodery (jakby nie zdążyli, zrobiłby to Mirek :P ). Natomiast podczas jednego ze spacerów nad Złotną, Gosia znalazła drabinę. Przyniosła ją do obozu, ale jeszcze nie wiem dokąd będzie prowadzić ;)
Ostatnio pisałam, że po zbiorniku pływa para łabędzi. Już znamy ich tożsamość, to Kuba i jego koleżanka (zaobrączkowane plastikowymi obrączkami w poprzednim sezonie).
 
Dowodzenie przejmuje Fatima
Z wtorku na środę nad obozem, całym Dolnym Śląskiem i może jeszcze większą częścią Polski przeszedł deszczowy front, podczas którego nałapaliśmy tyle deszczówki, że już nie mieliśmy jej gdzie przechowywać. A po deszczu, jak to po deszczu, wyszły grzyby :) Nawet w samym obozie. Ba! w namiocie kuchennym, za kozą - piękny kozaczek :) Wyszło z nich wszystkich kilka obiadów.


Jak już o kulinariach mowa, to pod kierunkiem Fatimy rozpoczęliśmy walkę z inwazyjnym gatunkiem - nawłocią (z którą, dokładnie nie wiemy). Walka toczyła się w postaci placuszków z kwiatami nawłoci i była bardzo pyszna.

2 komentarze:

  1. Błędnie oznaczyliście gąsienicę - brudnicę nieparkę. Jest to któraś ze znamionówek.

    OdpowiedzUsuń

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty