wtorek, 15 stycznia 2019

Akcja Karmnik 2018/19 - odłów 4 - gęsiowy

Czwarty odłów AK tradycyjnie zbiega się z zimowym tzw. "liczeniem wszystkiego", czyli Monitoringiem Zimujących Ptaków Wodnych (MZPW) i monitoringiem gęsi na noclegowiskach. Godzimy to z Akcją Karmnik w taki sposób, że w piątek, sobotę i poniedziałek liczymy obiekty w ramach MZPW (część z nas robi to też w niedzielę), a w niedzielę liczymy gęsi w Dolinie Baryczy i zaraz po tym liczeniu wracamy do stacji otwierać sieci i łapać ptaki. Jest to duże ułatwienie logistyczne, bo gdy AK organizowaliśmy w Mirkowie, trzeba było bardziej kombinować lub rezygnować z jednej z tych aktywności.
Co odłów to nowy obrączkarz, tym razem na baryczańskiej AK debiutował Bartek Smyk (BSM).

Pomimo mokrej pogody zaobrączkowaliśmy 66 ptaków z 7 gatunków oraz złapaliśmy 45 retrapów i 14 kontroli (wszystkie kontrolowane bogatki i modraszki zostały dodatkowo wyposażone w plastik).  Do puli gatunków dorzucamy jeszcze kowalika z obrączką, który nie liczy się w rankingu gatunków zaobrączkowanych.

Pod kątem zachowania związanego z ucieczką zbadaliśmy 10 ptaków.


W końcu złapał się jeden z moich ulubionych karmnikowych gatunków - krogulec 💚

Dla zainteresowanych, podaję informację, że złapał się w sieć "na łące" pod sosnami.

W rankingu krajowym wskoczyliśmy na trzecie miejsce i niedaleko nam było do I i II 😆


Poniżej kilka zdjęć z odłowu:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty