wtorek, 5 lutego 2019

Akcja Karmnik 2018/19 - odłów 5

Piąty odłów zapowiadał się całkiem zimowo, ale od rana do południa cały śnieg spłynął..chyba do stawu. Złapaliśmy 93 osobniki, ale 60% z nich miała już obrączki, część nawet dwie.
Podczas odłowu odwiedzili nas czytelnicy naszych dzwońców - Stanisław z synami. Chłopaki odczytali już co najmniej 4 nasze dzwońce, przylatujące do ich karmnika oddalonego 3 km od Rudy Milickiej - w Czatkowicach. Cała trójka mogła przyjrzeć się jak wygląda proces obrączkowania.

Zaobrączkowaliśmy 42 ptaki z 9 gatunków, ale w sumie było jeszcze bardziej różnorodnie, bo złapaliśmy 12 gatunków (kowalik, sosnówka i sikora uboga miały już obrączki). Tym razem najliczniej zaobrączkowanym gatunkiem został mazurek, ale bogatka deptała mu po skokach.

W sumie podczas całego sezonu zaobrączkowaliśmy już 454 osobniki z 15 gatunków, tym sposobem pobiliśmy już poprzedni sezon, w którym zaobrączkowaliśmy 400 ptaków z 13 gatunków. Co ciekawe minionej zimy gościły u nas gatunki, których w tym sezonie jeszcze nie mieliśmy w ręce na AK: czeczotka, czyż, strzyżyk, pełzacz leśny i dzięcioł średni. Jest więc jeszcze nadzieja na urozmaicenie aktualnej listy.
Podczas tego odłowu złapał się wymarzony gil. Ten gatunek od samego początku sezonu odzywa się do nas z francuskim akcentem, siedząc na czubkach drzew, nie zbliżając się w pobliże sieci. Tym razem jedna z nich skusiła się podlecieć bliżej (dorosła samica).


Z innych ciekawych gatunków, zaobrączkowaliśmy raniuszka, takiego wykazującego cechy pomiędzy białogłowym a czarnobrewym (A.c.caudatus/A.c.europaeus) - nie miał czysto-białej głowy, ani wyraźnej brewki.

Przy okazji obrączkowania dzięcioła dużego rozmawialiśmy o niezwykłym dzięciolim języku i nie chodziło nam o jego dialekt, czy werblowanie, ale o to co znajduje się w jego dziobie 😂 i dookoła czaszki 😮 Poniżej rysunek przedstawiający położenie dzięciolego języka w jego głowie.W tym odłowie w rankingu punktów Akcji Karmnik zajęliśmy 5 miejsce. Do czołówki zabrakło nam mniej niż 30 ptaków, ale zaobrączkowaliśmy najwięcej mazurków.
Najbardziej zazdrościmy zagranicznych wiadomości 😲

 


Kolejny odłów odbędzie się 10 lutego. Pytania dotyczące odłowu proszę kierować na adres: wrolor@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty