poniedziałek, 31 grudnia 2018

Badania "escape behaviour"

Podczas relacji z pierwszego odłowu przedstawiłam na zdjęciu dziwne zachowanie przy wypuszczaniu sikory - ptak leżący na placach na otwartej dłoni. O co chodzi?
W tym sezonie Krzysztof Deoniziak z Uniwersytetu Białostockiego, zaprosił nas do współpracy w badaniu zachowań wybranych gatunków ptaków obrączkowanych przy karmniku.

W skrócie chodzi o to aby sprawdzić, czy mimo zapewnionego stałego dostępu do pokarmu w okresie zimowym ptaki inaczej reagują na złapanie i obrączkowanie, co może mieć związek np. z otłuszczeniem, płcią, wiekiem czy warunkami atmosferycznymi. Owe zachowanie opisane jest w literaturze jako "escape behaviour" odzwierciedla np. reakcje na złapanie przez drapieżnika.

Poniżej przedstawiamy metodykę naszych badań:
Punkt F, najlepiej wykonywać w dwie osoby: jedna postępuje zgodnie z instrukcją wypuszczając ptaka, a druga mierzy czas na stoperze. Łatwiej w ten sposób ustalić liczbę sekund, gdy ptak nie ucieknie od razu i chwilę leży na ręce.

Podajemy też linki do prac, które były inspiracją do rozpoczęcia tych badań:
Sexual signals, risk of predation and escape behavior.
Escape behaviour of birds provides evidence of predation being involved in urbanization.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty