poniedziałek, 7 stycznia 2019

Akcja Karmnik 2018/19 - odłów 3. sylwestrowy

Trzeci odłów w tym sezonie był ostatnim odłowem grudniowym i ostatnim odłowem w ostatni dzień 2018 roku, ale oczywiście nieostatnim w sezonie :) Podejrzewam, że na pewno część osób odpływała myślami do wieczoru, który tego dnia miał nastąpić, ale nie miało to złego wpływu na prace przy karmnikowych odłowach ;) W pracach tych brały udział osoby z powyższego zdjęcia plus Tosiu (jego autor) i Marcelina z koleżanką. Nowym obrączkarzem naszej Akcji Karmnik została Sonia (SLA).

Nim jeszcze nastał dzień odłowu, wieczorem 30.grudnia, pięknie przywitał nas duet puszczyków odzywających się z drzew na pobliskiej stawowej grobli. Samiec wołał podnieconym wirującym głosem :> Głos trochę przypominający włochatkę, nagranie z podobnym głosem posłuchać można na xeno-canto - nagranie Romka Mikuska, z innej części regionu.

Zaobrączkowaliśmy 79 ptaków z 9 gatunków, a w sumie złapaliśmy 162 ptaki z 11 gatunków (poza poniższą tabelą są: dzięcioł duży i kowalik z obrączkami). Skontrolowaliśmy 53 retrapy i 30 kontroli. Ponad połowę zaobrączkowanych ptaków stanowiły wygłodniałe bogatki (44 os.), których drugie tyle miało już obrączki. Poniżej prezentujemy tabelę wyników:

W rankingu ogólnopolskim znowu trafiliśmy na 4 pozycję http://akcjakarmnik.blogspot.com/


Spośród ciekawych gatunków warto wymienić sosnówkę i grubodzioba. Złapaliśmy w sumie dwa grubodzioby: jeden został zaobrączkowany, a drugi już posiadał obrączkę - była to kontrola ptaka zaobrączkowanego przez Krzysia Koźlika (KOX) na tutejszym zjeździe KSSOP.


Z tego samego okresu skontrolowała się również modraszka - obrączkowana przez Huberta Kameckiego.


Prawdziwym rezydentem stacji jest dziewięcioletnia sikora uboga, która została tutaj zaobrączkowana w sierpniu 2009 roku, przez ówczesnego pracownika UWr - Bartłomieja Sklepowicza (jako ptak w 1 roku życia). Do tej pory została skontrolowana sześć razy, w tym dwa razy na AK w poprzednim sezonie i już dwa razy w tym sezonie. Skontrolowaliśmy też inną tutejszą sikorę ubogą, trochę młodszą, obrączkowaną przez pracowniczkę UWr - Beatę Czyż, w sierpniu 2014 roku (jako ptak w 1 roku życia).

Podczas tego odłowu przebadaliśmy 61 osobników pod kątem "escape behaviour" :)


 Poniżej kilka zdjęć z odłowu:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty