niedziela, 9 grudnia 2018

7. urodziny ODRY z podsumowaniem działalności zespołu


 

Torty dwa i imprezy dwie, ale nie dlatego, że się wszyscy nie lubimy czy coś takiego, po prostu nie udało nam się w urodzinowym okresie spotkać całym zespołem.
Urodziny obchodziliśmy w stacji ornitologicznej w Rudzie Milickiej, przy okazji pierwszego w tym sezonie odłowu Akcji Karmnik.

W piątek wieczorem (30.11) przyjechała już część osób, w tym Paweł (Groszek), Klaudia, Marcin i ja oraz kilkoro sympatyków i pomocników zespołu (Asia, Kwachu, Tosiu, Kamil, Gosia Sykała i Hania Knychała), a także Wilma, Erin i Siena. Tego wieczoru wspólnie zdmuchnęliśmy ogień ze świeczek na torcie cieście i snuliśmy różne plany na przyszłość, między innymi Marcin ma plan powiązania swojej pracy dyplomowej z działaniami zespołu i mewami, ale o tym kiedyś, kiedyś 😉
W sobotę wybraliśmy się na wycieczkę nad stawy w Stawnie. Najciekawsze było wielkie stado żurawi (ok. 1200 osobników) oraz gęsi na polach przed Grabownicą. Poza tym jeszcze sympatyczne wąsatki, które żerowały przy wieży w Grabownicy.Część ekipy opuściła Stację, a inna część dojechała, tym sposobem drugiego wieczora świętowaliśmy w następującym składzie: Hania, Ola, ja, Kwachu, Tosiu, Jerzy, Kamil, Gosia S.


Po zdmuchnięciu świeczek na pizzowym torcie z wielką ciekawością wysłuchaliśmy co przygotowała Hania w temacie statystyk Odry. Poznaliśmy między innymi: najliczniej chwytane gatunki, najliczniejsze akcje, rekordowe odłowy dzienne oraz sumę ptaków zaobrączkowanych w naszym zespole.
Były rzeczy, o których większość z nas nie zdawała sobie sprawy lub zapomniała, np. nowa systematyka ptaków, według której Hania przedstawiła obrączkowane przez zespół gatunki. Poniżej wycinek zawierający kolejność rzędów: Dzięcioły, Kraskowe, Sokoły, Wróblowe oraz w rzędzie Wróblowych, nowa kolejność poszczególnych rodzin (zdjęcia gatunków zaobrączkowanych).


Okazuję się, że nie jest łatwo określić ile gatunków zaobrączkowała Odra. Rozdział gatunku czeczotka, na dwa (wg listy awifauny krajowej - czeczotka zwyczajna i czeczotka brązowa) daje nam +1 do sumy, ale większy problem jest z określeniem (specjalnie nie używam słowa "policzeniem") ile gatunków mew zaobrączkowaliśmy. Poniżej slajdy z wyjaśnieniem problemu.Podsumowując:
  • zaobrączkowaliśmy 25 551 ptaków (do grudnia 2018), najwięcej w 2016 roku - powyżej 5 tysięcy,
  • w ciągu jednego dnia najwięcej ptaków zaobrączkowaliśmy 18 X 2016 (Bukówka) - 253 os. 
  • zespół Odra obrączkował rękami 37 obrączkarzy, ale najwięcej ptaków zaobrączkowała GPT ~ 38% wszystkich zespołowych ptaków - trzeba coś z tym zrobić, żeby innym też dała obrączkować,
  •  największą akcją obrączkowania ptaków jest Buka, tu zaobrączkowaliśmy najwięcej ptaków, druga z kolei jest AK w Mirkowie, a później kolonia mew na Mietkowie,
  • wychodzi, że na koncie zespołu mamy zakres od 136 do 138 zaobrączkowanych gatunków 😉
  • najwięcej zaobrączkowaliśmy pierwiosnków - 4 277 os., modraszek - 2 524 os., rudzików - 2 266 os. i bogatek - 2 114 os.
  • przegląd wszystkich zaobrączkowanych gatunków znajdziecie w prezentacji, którą przygotowała Hania 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty