niedziela, 9 grudnia 2018

Akcja Karmnik 2018/19 odłów 1. i nagłe przestawienie jednej sieci


Pierwszy odłów karmnikowego sezonu poszedł bardzo dobrze 😀
Musimy jednak wspomnieć, że nastąpiły pewne zmiany w ustawieniu sieci. Zdania w zespole były mocno podzielone: stawiać sieć przy samym karmniku czy nie? Argumentem przeciw było między innymi pozostawienie lokalizacji sieci takiej jak w roku 2017, żeby można było metodycznie porównywać wyniki między sezonami; teraz powinniśmy zacząć statystyki odłowu w tej lokalizacji od nowa (bez sezonu 2017/18). Argumentem za była chęć zwiększenia liczby chwytanych ptaków, żeby zdobyć większą próbę do analiz i zachęcić do przyjeżdżania na odłowy (co jest argumentem szczególnie dla naszych pomocników). Napięcie rosło wraz ze zbliżaniem się momentu rozstawiania sieci, niemalże jak zbliżająca się wielka kamienna kula z Indiana Jones'a i Poszukiwaczy Zaginionej Arki... aż w końcu przetoczyło się po nas i dostawiło sieć przy karmniku. W sumie nikt teraz nie powie dlaczego to się stało i ciężko wskazać osobę, która zadecydowała, że tak będzie. Sieć zadziałała i złapała dużo ptaków, ale teraz potrzebujemy dużo chętnych i sprawnych rąk do pomocy przy każdym odłowie 😉


Do rzeczy, opowiedzmy co się połapało.
Zaobrączkowaliśmy 169 ptaków z 9 gatunków oraz schwytaliśmy 70 ptaków z obrączkami (kontroli z lat poprzednich i retrapów).
Obrączki dostały:
- 121 bogatek (REKORDOWY ODŁÓW DZIENNY tego gatunku, poprzedni = 100 os., 2 XII 2012)
- 20 mazurków
- 12 modraszek
- 5 sikor ubogich
- 4 kowaliki
- 2 kosy
- 2 rudziki
- dzwoniec
- sosnówka.

Spośród ptaków, które złapaliśmy z obrączkami 26 to kontrole z poprzednich sezonów. Były to sikory, głównie bogatka oraz kilka modraszek i sikor ubogich.

W okolicy stacji nad Prądnią obserwowaliśmy zimorodka, dzięcioła średniego i piżmaka (fot. Piotr Grzempowski i Antek Knychała).


Zapraszamy do odwiedzin bloga Akcji Karmnik, tam znajdziecie ranking punktów obrączkowania ptaków przy karmnikach w całej Polsce 😉 Na 17 zespołów plasujemy się na 5 miejscu. Najwięcej paków zaobrączkował zespół Koła Naukowego Biologów UwB i przyjaciele - 255 ptaków. Szacun! Były to głównie bogatki, ale najwięcej tych sikor zaobrączkowali znajomi ze Słowińskiego Parku Narodowego - 187 osobników (zajmując drugie miejsce w rankingu).

Następny odłów odbędzie się w niedzielę 16 grudnia 2018 r. Zapisy prowadzimy drogą mailową

Poniżej przedstawiamy kilka ujęć z odłowu (na drugim zdjęciu sytuacja, którą wyjaśnimy następnym razem 😉 ):
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty