piątek, 18 sierpnia 2017

Pentada 46 (14-18 sierpnia 2017)

Pogoda typowo letnia, choć pod koniec pentady zaczęło się ochładzać. Załogę wciągnęły różnorodne gry, największą popularnością cieszyły się: "Carcassone" i "Tajniacy". Obie można na szczęście wygodnie rozgrywać z przerwami na obchody.

Zaobrączkowaliśmy 188 ptaków z 30 gatunków, a także schwytaliśmy 86 "retrapów" i 11 "kontroli". Wynik odłowów jest nieco niższy niż w latach poprzednich (kiedy to w tym samym przedziale czasowym obrączkowaliśmy 203-231 ptaków), choć na poniższym wykresie widać, że tempo przyrostu zaobrączkowanych ptaków jest bardzo bliskie zeszłorocznemu.

Średnia liczba ptaków obrączkowanych w ciągu dnia wyniosła niezadowalające 38 osobników.


W tej pentadzie kierownikiem była Ola (OWA), a następnie Hania (HSZ). Załogę stanowiło 19 osób: Krzyś, Kacper, Ania i Krzysztof, Marcelina, Maks, Sonia, Ola, Grzegorz, Emilia, Ania, Asia, Benek, Antek, Ania, Mariusz, Agnieszka i Rysiu, a także Szymon - nasz tegoroczny praktykant (zostanie z nami do końca sierpnia).

Załoga dostawiła ostatnie sieci, w tym dwie długie sieci siewkowe (do odłowu średniej wielkości ptaków lecących nad wodą). Już dwa dni później sieć ta przyniosła pierwszą w tym roku nowość gatunkową: KROPIATKĘJest to nowy gatunek zarówno dla obozu Bukówka (99.) jak i dla całego Zespołu ODRA (128.)

 Wśród zaobrączkowanych gatunków pierwsza dziesiątka to:

          1)    trzcinniczek 24    (detronizacja pierwiosnka! to się rzadko zdarza)

2)        pierwiosnek 23
3)        muchołówka żałobna 16
4)        czeczotka 12
5)        rudzik, kapturka i piegża 11
8)        gajówka 10
9)        rokitniczka, kwiczoł i modraszka 8

Ciekawszymi gatunkami w tej pentadzie (poza wspomnianą wyżej nowością) były: brzęczka (dziesiąta w historii obozu), kszyk (17. w historii, lubimy ptaki siewkowe), zniczek (20. w historii obozu). Nareszcie złapała się pierwsza pokrzywnica - zapowiada się dla nich słaby rok (odwrotnie niż dla muchołówek żałobnych).Kilka zdjęć z życia na obozie w prezentowanej pentadzie: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty