wtorek, 8 sierpnia 2017

Pentada 44 (6-8 sierpnia 2017)

Od początku nowego sezonu badań przyjęliśmy numerowanie pentad (okresów pięciodniowych) stosowane na innych obozach obrączkarskich, czyli rozpoczynające się 1 stycznia danego roku. Tym samym szósty sezon badań nad zb. Bukówka w 2017 roku rozpoczynamy od połowy pentady 44.
Sezon obozowy 2017 rozpoczęliśmy w weekend 5-6 sierpnia. Już w sobotę, dzięki bardzo licznej i pracowitej załodze, ustawione zostały wszystkie namioty i większość ich umeblowania. Natomiast w niedzielę od rana ustawialiśmy sieci: całą część monitoringową (tzw. suchy obchód) i sporą część "wodną" uruchomiliśmy wczesnym popołudniem, tym samym rozpoczynając odłowy.

W tej pentadzie kierownikiem była Gosia (GPT), a w skład załogi wchodziło 15 osób: Hania, Krzyś, Paweł, Marek + Gosia + Filip, Kacper, Wiktor, Ania i Krzysztof, Łukasz, Kamila i Krzysztof, Marcelina oraz Antek.W pierwszej w tym roku, niepełnej pentadzie zaobrączkowaliśmy 243 ptaki z 30 gatunków, a także schwytaliśmy 31 "retrapów" i 10 "kontroli" czyli ptaków zaobrączkowanych u nas w tym roku i w minionych latach.
Średnia liczba ptaków obrączkowanych w ciągu dnia wyniosła 81 osobników, co jest bardzo dobrym wynikiem, wykraczającym poza tutejszą normę - taka jest jednak zaleta pierwszych dni po rozstawieniu sieci (ptaki lokalne dopiero uczą się ich ustawienia, z czasem zaczną unikać tych lokalizacji).

Wśród zaobrączkowanych gatunków nie pojawiła się żadna nowość, a pierwsza dziesiątka to:
                        1)     pierwiosnek 56
                        2)     piecuszek 31
                        3)     łozówka 16
                        4)     kapturka 14
                        5)     piegża 13
                        6)     cierniówka i modraszka 12
                        8)     dymówka 11
                        9)     kwiczoł 10
                        10)   gajówka 9

W powyższym zestawieniu widać głównie ptaki migrujące wcześnie: pod koniec lata. Ciekawszymi gatunkami w tej pentadzie były: dzięcioł zielonosiwy (drugi osobnik w historii obozu), trzciniak (podobnie) i świstunka leśna (do tej pory kilka osobników, ptak pospolity w górach, ale rzadko przez nas łapany).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty