czwartek, 10 sierpnia 2017

Obrączkowanie mew na Mietkowie sezon 2017Po wstępnym rozpoznaniu terenu wykonanym w zeszłym roku („sezon zero” 2016 rok), przystąpiliśmy do szerzej zakrojonego obrączkowanie mew na zbiorniku Mietkowskim. Głównym celem były pisklęta mewy białogłowej, której liczebność w roku 2017 wzrosła do około 250 par, gniazdujących głównie na największej wyspie na zbiorniku.
Dzięki otrzymanej klatce zatrzaskowej (wielkie podziękowania dla Macieja Gajewskiego, Mariusza Dąbka!!!) udało się odławiać także ptaki dorosłe. Optymalnym terminem obrączkowania mew białogłowych na zbiorniku jest przełom maja i czerwca, kiedy większość piskląt jest już wystarczająco duża, aby założyć obrączkę metalową i plastikową. W ciągu całego sezonu udało się zaobrączkować 220 piskląt i 15 ptaków dorosłych. Dodatkowo udało się złapać 2 mewy romańskie oraz 2 mieszańce. Z kilku mew romańskich gniazdujących na zbiorniku prawdopodobnie wszystkie były w parach z mewami białogłowymi. Plastikowy znacznik otrzymał tez jeden pisklak z pary mieszanej mewy romańskiej/białogłowej – zwany przez nas „pullusem 666” ze względu na specjalny numer obrączki który dla takiego mieszańca specjalnie przeznaczyliśmy.

Dodatkowym celem obrączkowania były mewy śmieszki, których liczebność na całym zbiorniku wyniosła 4500 par. Podczas ostatnich kontroli odłowiliśmy około 100 piskląt. Dzięki pomocy Macieja Gajewskiego złapaliśmy także 3 ptaki dorosłe. W dniach 27 - 28 maja na wyspie pojawili się także Katarzyna i Krzysztof Stępniewscy z grupy Kuling. Celem ich wizyty było rozpoznanie terenu i odłów dorosłych mew śmieszek. Łącznie na rachunek Kulinga odłowiono 70 ptaków. Spędziliśmy wspólnie świetny weekend, bardzo owocny zarówno obrączkarsko ale także towarzysko. Liczymy na dalszą owocna współpracę :)


W trakcie wizyt w kolonii odczytaliśmy ponad 60 plastikowo oznakowanych mew białogłowych. Ptaki pochodziły głównie ze zbiornika Kozielno. Były też pojedyncze zagraniczne ptaki z Niemiec, Słowacji i Chorwacji. Jeden z odłowionych dorosłych okazał się 18 letnim ptakiem zaobrączkowanym pod Tarnowem. Było to wspaniałe odkrycie – spotkanie z 18-letnią mewą która była w świetnej kondycji i miała kilka jaj w gnieździe. Wśród stwierdzonych śmieszek dominowały ptaki zaobrączkowane na zbiorniku Mietkowskim, ale pojawił się też ptak z Wielkiej Brytanii odłowiony w sieci przez Kasię i Krzyśka.
W okresie od końca kwietnia do początku lipca odwiedziliśmy wyspę łącznie 10 razy. W trakcie ostatnich wizyt obserwowaliśmy w kolonii latające już pisklęta z naszymi obrączkami. Był to wspaniały moment, nagroda za ciężką robotę.

W pracach na wyspie uczestniczyło łącznie11 osób z ODRY i z pośród jej pomocników byli to: Paweł Grochowski, Joanna Pomorska-Grochowska, Paweł Kwaśniewicz, Małgorzata Pietkiewicz, Hanna Sztwiertnia, Antoni Knychała, Maks Bojarowski.
Z grupy Kuling : Katarzyna Stępniewska i Krzysztof Stępniewski.
No i oczywiście Maciej Gajewski i Mariusz Dąbek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za każdy dzień spędzony wspólnie w kolonii, za pomoc, ciężką pracę czasem też w trudnych warunkach, za użyczanie sprzętu ale przede wszystkim za wspólną radość czerpaną z pracy obrączkarskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty