wtorek, 13 grudnia 2022

Pentada 59 (18-22 października 2022) - Zamykamy sezon

Wszystko co dobre kiedyś się kończy i tak nasz jak dotąd ptasio najlepszy, ale pod wieloma względami trudy sezon dobiegł końca.

Ostatnia pentada sezonu została zakończona nieco wcześniej - w sobotę 22.10 od rana stopniowo demontowaliśmy sieci, tak że o 17:00 już żadna z nich nie działała. Przyniosła nam 187 zaobrączkowanych ptaków. 

 Pierwsze miejsca w tej pentadzie zajęły:

1) czyż - 65

2) modraszka - 25

3) rudzik - 16

4) kwiczoł - 14

5) mysikrólik - 12

6) kos - 10

7/8) bogatka i strzyżyk - 8

9) czeczotka brązowa - 5

Na dziesiątym miejscu znalazł się pierwiosnek z liczbą zaledwie 4 os. zaobrączkowanych.

Do zestawu gatunków sezonu rzutem na taśmę, bo w ostatni wieczór odłowów, dołączył SROKOSZ - drugi w historii obozu, po 6-letniej przerwie. Był to młody ptak, znaleziony w sieci nadwodnej o zmroku, więc nocował w używanym już w tym roku kilka razy (m.ni. przez kobuza i krogulca) "hoteliku" dla większych ptaków.


Łącznie na liście sezonu 2022 znajduje się więc 68 gatunków.

Zaobrączkowaliśmy też kolejnego droździka, bekasika, cyraneczkę oraz dwie sójki. Po ponad miesięcznej przerwie w sieci pojawiły się też 3 zimorodki.

 

 
👀👀👀👀

Cała pentada upłynęła pod kierownictwem Damiana DCL. Możemy to debiutanckie kierowniczenie w dość trudnych warunkach dla młodego obrączkarza, zaliczyć jako bardzo udane (przynajmniej z naszej perspektywy). Trudne dlatego, że każdego dnia wisiała nad obozem groźba większej liczby modraszek w sieci i braku doświadczonych załogantów do ich wyciągania. W załodze Damiana dzielnie wspierały Asia, Zuzia i Dominika oraz wspierali: Kuba i Daniel. Na koniec tuż przed weekendem zwijania obozu dołączyli: Tosiu, Kacper, Hania HSZ i Emila EBR, a ostatniego dnia Gosia GPT i Kwachu.

 

Poniżej kilka zdjęć z ostatnich dni życia obozowego w tym sezonie:

 
Jak już wspomnieliśmy ostatniego dnia pentady rozpoczęliśmy pakowanie obozu, począwszy od sieci stojących na mokrym obchodzie. Standardowo jednego dnia spakowaliśmy obchody, a kolejnego pozostałą część obozu. Wszystko poszło sprawnie, pogoda dopisała, ekipa była nieliczna, ale posiadająca pakowanie Buki w małym paluszku 😅


 
 
 
Dziękujemy za czytanie i zapraszamy do postu o końcowych wynikach odłowów.
GPT & HSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty