wtorek, 13 grudnia 2022

Buka 2022 - Kto, co, ile? czyli podsumowanie sezonu

Mierzyliśmy się z wieloma trudnościami, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z jedenastego sezonu badań migracji jesiennej w najpiękniejszym zakątku Sudetów, jakim jest Brama Lubawska. 

Pod względem liczby zaobrączkowanych ptaków był to nasz najlepszy sezon, głównie dzięki całkowicie nieprzewidzianemu nalotowi czyży. Gatunek ten po raz pierwszy w historii obozu wyparł pierwiosnka z pierwszego miejsca tabeli. Oto najważniejsze wyniki Buki 2022:

4650 zaobrączkowanych ptaków

z 68 gatunków (+1 gatunek tylko kontrolowany)

1189 retrapów

104 kontrole (w tym 4 zagraniczne) 

69 dni pracy

średnia dzienna: 67 założonych obrączek
 
Poniżej tabela z liczbą zaobrączkowanych przedstawicieli poszczególnych gatunków:
[Na prawo od gatunku - liczba zaobrączkowanych osobników oraz porównanie z poprzednimi sezonami: zielona strzałka - dużo więcej, czerwona strzałka - dużo mniej niż w poprzednich sezonach]

 
Jak widzicie, walka czyża z pierwiosnkiem została przesądzona zaledwie 13 osobnikami. Duże zaskoczenie - przelot tego sympatycznego łuszczaka był 5,5 raza intensywniejszy niż w poprzednich 10 sezonach! Pierwiosnek liczebnie nie dał mu rady, prezentując się w swoim przeciętnym wariancie przelotu.
Wyjątkowo intensywnie migrowała też w tym roku kapturka, pojawiając się w niemal dwukrotnie większej liczbie niż dotychczasowy rekord z roku 2019 (gdy również znalazła się na podium). Spokrewniona z nią gajówka, choć mniej liczna, także pobiła swój rekord liczebności, co po raz pierwszy w historii pozwoliło jej znaleźć się w pierwszej dziesiątce sezonu.
Naloty modraszki są dla nas wciąż zagadką - nie pojawiają się corocznie. Ten sezon był drugim najlepszym dla CyaCae (po jeszcze intensywniejszym nalocie z roku 2016). Z kolei liczebność późno migrującej bogatki była mniejsza od spodziewanej.
Po dwóch latach przerwy w pierwszej dziesiątce sezonu ponownie zagościła czeczotka brązowa - nasz flagowy gatunek o silnych fluktuacjach liczby. Jeszcze dłużej w gronie Top10 nie widzieliśmy się z raniuszkiem.

Nie zaobrączkowaliśmy ani jednej uszatki, za to schwytaliśmy kontrolę tego gatunku - ptaka z naszą obrączką. Dużo rzadziej niż w poprzednich sezonach rozstawialiśmy tzw. nocne sieci, a to za sprawą  niedoboru załogi...
 
 💚💚💚

W pracach obozu wzięło udział 13 obrączkarzy, dwóch spośród nich obrączkowało na Bukówce po raz pierwszy, ale uczestniczyli w innych działaniach zespołu ODRA (np. Akcji Karmnik). Można więc powiedzieć, że "wszystko zostało w rodzinie".

Kierownictwo obejmowali (w kolejności chronologicznej):

- Hania HSZ
- Emilia EBR 
- Marcelina MPD
- Ola OWA
- Sonia SLA
- Jarek JNO
- Gosia GPT
- Bartek BSM
- Paweł PGR
- Romek RMI
- Kamila KGR
- Damian DCL

Nie udałoby się nam zaobrączkować ani jednego ptaka bez ciężkiej, ale jakże satysfakcjonującej pracy załogi w osobach (alfabetycznie): Agi, Allen'a, Ani Adamczyk, Ani Wołoszczak, Ani Niemczyk, Arka, Asi, Bartka, Bogusia, Daniela, Dominiki, Doroty, Evy, Eweliny, Hani, Huberta, Irenki, Janka, Jay'a, Jerzego, Julii, Kacpra, Kamili, Kasi Kowalczyk, Kasi Pietkiewicz, Klaudii, Konrada, Krzysia Kałużnego, Krzysia Wołoszczaka, Kuby Grygiela, Kuby Pietkiewicza, Kwacha, Maćka, Magdy, Marcina, Marka, Mark'a, Mariusza, Marty, Martyny, Mateusza, Michała, Mikołaja Brandta, Mikołaja Żmudzińskiego, Mirandy, Mirka, Natalii, Oli, Pii, Piotrka, Rysia, Szymona, Tomka Janiszewskiego, Tomka Owsianego, Tosia, Uli, Wioli, Wojtka, Zosi i Zuzi.
Poniżej prezentujemy obozowe prace, które zostały w tym sezonie uwiecznione na zdjęciach (bo było ich więcej). 

 
 

 
 
Średnia dzienna liczba osób w obozie wyniosła 6, co nie jest wcale złym wynikiem (w poprzednich sezonach zdarzało się nawet 5, lecz znaczenie ma to, czy były to osoby doświadczone). Dni, gdy było mniej niż 4 osoby wyszło 14 na 72 dni prac obozu (wliczając weekendy z rozkładaniem i pakowaniem obozu) 😕 
Tradycyjnie już najwięcej osób w obozie było 15 sierpnia - 17 osób, ale to efekt nałożenia się ekipy rozstawiającej obóz z nowoprzybyłą załogą.
 
Najwięcej czasu na obozie spędziła Emilia EBR, było to 30 dni (~ 20 obrączkując ptaki). Tylko tydzień krócej był Szymon - 23 dni, a jeden dzień mniej niż Szymon - Hania HSZ (22 dni, tylko 5 dni obrączkowania). Dwóm osobom uzbierało się po 20 dni: Oli OWA (w tym 17 dni obrączkowania) i Kwachowi. 
W tym sezonie nikt nie przekroczył 40 dni pobytu na obozie (ani podczas jednego, ani sumując wielokrotne przyjazdy).

Wszystkim osobom, które przyczyniły się do przeprowadzenia sezonu Buka 2022 BARDZO dziękujemy 💜


HSZ & GPT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty