piątek, 10 stycznia 2020

Akcja Karmnik 2019/20 - trzeci odłów

Ostatni odłów 2019 roku odbył się w świątecznym nastroju. To za sprawą kilku rzeczy: po pierwsze - byliśmy świeżo po świętach, po drugie - przy okazji spotkania wieczorem obchodziliśmy jubileusz działalności naszego zespołu (8. urodziny ODRY), po trzecie - koniec roku zbiega się z urodzinami Hani, po czwarte - możliwe, że udzielała nam się szampańska atmosfera wkraczania w Nowy Rok 🍸🍹🎂
No ale, co w sieciach?

A w sieciach mieliśmy więcej ptaków z obrączkami niż bez 😏, ale były też świąteczne niespodzianki 😁

Po lewej stronie prezentujemy tabelę z liczbą zaobrączkowanych gatunków podczas każdego z trzech odłowów oraz z notowanymi elementami pogody. W tabeli po prawej stronie szczegółowo przedstawiamy chwytane gatunki podczas trzeciego odłowu (kolumna C - kontrole, R - retrapy i O - obrączkowane). Zwróćcie uwagę, że do listy przybyły nam dwa nowe gatunki: dzięcioł średni i krogulec - oba wyczekiwane i zawsze mile widziane w naszych rękach 😍 Dzięcioła średniego reprezentowała młoda samica, a krogulca młody samiec.


Poza tym zalało nas morze sikor... no dobra małe wezbranie 😉 Było ich w sumie 84 osobniki, z 3 gatunków, w tym: 20 zaobrączkowanych, 21 kontroli z poprzednich akcji, a pozostałe były retrapami z tego sezonu, ale jedna z bogatek była wyjątkowa - białodzioba. Dziewięć kontrolowanych bogatek w wieku PO1 dostało dodatkowo plastikową obrączkę umożliwiającą identyfikację na odległość (np. z fotografii ptaków przy karmniku).

Resztę ptaków stanowiło dziewięć dzwońców (siedem zaobrączkowanych, dwa kontrolowane) każdy z dodatkową plastikową obrączką ułatwiającą identyfikację bez chwytania w sieć, dalej cztery mazurki, jeden dzięcioł duży (retrap) i jeden kowalik (kontrola).W rankingu krajowym nie załapaliśmy się do pierwszej dziesiątki, ale na pocieszenie dodam, że nie było wiele zespołów z liczbą zaobrączkowanych ptaków powyżej 50 osobników. Szczegóły w tabeli poniżej i na stronie Akcji.


Dziękujemy naszym pomocnikom!
W naszym odłowie wzięło udział 7 osób, mniejsza połowa z nich obrączkowała, a druga połowa pomagała. Dziękujemy Emilii, Marcelinie oraz Ani 🌸


Zapraszamy na kolejny odłów 12 stycznia 2020!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty