sobota, 20 lipca 2019

Płomykówki z "Garnierówki"


Dwa razy udało nam się zgrać z płomykówkami z Głębowickiej wieży. Mam na myśli, trafić na pisklęta w odpowiednim wieku do obrączkowania, gdy jesteśmy w okolicy. Pierwszy raz był w 2017 i przy okazji obrączkowania piskląt bocianów, a drugi w tym roku (również przy tej samej okazji).
Natomiast w ogóle z płomykówkami na ziemi Wołowskiej zgraliśmy się już cztery razy, począwszy od 2016 roku.


"Garnierówka" to zespół poklasztorny Ojców Karmelitów w Głębowicach. Obiekt został ufundowany w 1676 roku przez barona Jana Adama de Garniera, stąd jego nazwa. Został wybudowany dla zakonników - Ojców Karmelitów. Przetrwał trudne czasy wojenne, ale później mieściła się w nim gorzelnia i magazyny, a od lat 60 niszczał niezagospodarowany. W 2014 roku wykonano remont obiektu, pod nadzorem lokalnego przyrodnika i opiekuna Doliny Łachy - Krzysia Koniecznego.  W trakcie remontu w wieży postała jedyna w Europie (a może nawet na świecie) ścieżka przyrodnicza w obiekcie sakralnym z opisem flory i fauny z Doliny Łachy. Są lunety, przez które można oglądać bieliki i żurawie, a zimą stada łabędzi krzykliwych.

Polecam zapoznać się z filmem Krzysia:


Wracając do płomykówek, skorzystam z okazji i podsumuję całe nasze ich tutaj obrączkowanie:
w 2016 roku obrączkowaliśmy w jednym z kościołów w gminie Wińsko - 5 młodych,
w 2017 - w Głębowicach - 3 młode (co ciekawe w tym samym sezonie stwierdzono kolejny lęg we wrześniu - Skąd się biorą płomykówki?),
w 2018 - w w jednym z kościołów w gminie Brzeg Dolny - 4 młode,
w 2019 - w Głębowicach - 1 młody (w budce było jeszcze 5 niewyklutych jaj).

Mapa z lokalizacjami obrączkowania płomykówek

Sezon 2016 (gm. Wińsko): 

Kościół z płomykówkami


Sezon 2018 (gm. Brzeg Dolny):

Kościół z drewnianą wieżą zasiedloną przez płomykówki


 Sezon 2017 (Głębowice):


Tylko w Głębowicach zamontowana jest specjalna skrzynka lęgowa dla płomykówek. Pozostałe gniazda znajdowały się we wnękach ścian lub w drewnianej konstrukcji wieży. Zimą spróbujemy zainstalować skrzynki lęgowe tam gdzie uda przekonać się księdza. Dzięki takim budkom pisklęta będą miały bezpieczną niszę gniazdową oraz ich obrączkowanie będzie bezpieczne zarówno dla nich jak i dla nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty