czwartek, 28 lutego 2019

Akcja Karmnik 2018/19 - odłów 7, podsumowanie i przygotowanie do sezonu lęgowego


Dojechaliśmy do końca drugiego zimowego sezonu Akcji Karmnik w stacji ornitologicznej w Rudzie Milickiej. W sumie zaobrączkowaliśmy 531 ptaków z 17 gatunków. To o 131 osobników więcej i o 4 gatunki więcej niż w ubiegłym sezonie. Jednak tak na prawdę nie możemy porównywać ze sobą tych dwóch sezonów ze względu na zmianę w ustawieniu sieci.
Ostatni odłów był już w całkiem wiosennej aurze, szpaki, dzwońce i sikory śpiewały, znaleźliśmy pierwsze kwiaty w stacyjnym ogrodzie, pąki i małe listki na drzewach i krzewach, a dzieci biegały bez kurtek. Czując na plecach oddech wiosny, wykorzystaliśmy ostatni moment na oczyszczenie budek lęgowych z zeszłorocznych gniazd. 


Podczas tego odłowu zaobrączkowaliśmy 33 ptaki z trzech gatunków, a złapaliśmy w sumie siedem różnych gatunków, cztery z obrączkami: dzwoniec, kowalik, kos, sikora uboga.
Odłów odbył się w poniedziałek (po Zjeździe Ornitologów Śląska), więc niewiele osób mogło nam w nim pomagać, ale pracom przyglądali się uczniowie Żywioł. Centrum Edukacyjne i Autorska Szkoła. z Obornik Śląskich.Jak widać w tabeli ptaków nie było wiele, więc w między czasie wyczyściliśmy budki lęgowe, które są zawieszone na drzewach na terenie stacji ornitologicznej. Teraz ptaki mogą już zajmować budki i zakładać nowe gazda. Co ciekawe w jednej z budek znaleźliśmy martwą bogatkę. Została zaobrączkowana w grudniu, niestety nie przetrwała którejś nocy (nie znamy przyczyny śmierci).Znalezione pierwsze ślady wiosny
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty