wtorek, 5 lipca 2016

Letnie wizyty w azylach dla ptaków

Ten puszczyk nie jest zadowolony, że zabrano go od mamy...
Edukacja w mediach społecznościowych trwa, ale nadal do ośrodków rehabilitacji zwierząt trafiają zdrowe, niepotrzebujące pomocy ptaki :/ Są to w dużej mierze sowy, pustułki, krukowate i czasami drozdy. Ornitolodzy oraz osoby prowadzące takie ośrodki próbują trafić do świadomości ludzi, że mały ptaszek w lesie stawia pierwsze kroki w wielkim świecie poza gniazdem, pod czujnym okiem rodzica. Jednak ludzie nie znający behawioru ptaków wyobrażają sobie, że ptaszek się zgubił, a często nie są w stanie stwierdzić obecności rodziców. Nic dziwnego, przecież nie każdy jest specjalistą w dziedzinie ornitologii. Dlatego apelujemy: nie zabierajcie piskląt rodzicom!

MYŚLIBÓRZ - part 1. (azyl przy Centrum E. E. i K. "Salamandra").
Pierwsza wizyta w celu obrączkowania podlotów w azylu miała miejsce na początku czerwca, w Myśliborzu. Zaobrączkowaliśmy młodą uszatkę, młodego puszczyka, młodą wronę siwą, młodą sójkę oraz dwa drugoroczne myszołowy, drugorocznego samca pustułki i ku naszej radości - płomykówkę :-) (nowy gatunek dla zespołu - nr 115). Jeden z myszołowów od razu trafił na wolność :-)WYSZONOWICE (Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Fundacji Świętego Huberta http://www.fundacjahuberta.pl/)
Na początku lipca reprezentacja zespołu odwiedziła azyl pod Strzelinem, w Wyszonowicach. Tam do wypuszczenia czekał myszołów, który trafił w ręce człowieka przez swoje łakomstwo i polowanie na kurczaki. Myślę, że możemy mu wybaczyć, był osłabiony, więc próbował łatwej zdobyczy. Film z wypuszczenia myszołowa  Przy okazji zaobrączkowaliśmy dwa podloty pustułek z Jelcza Laskowic, podlota uszatki ze Strzelina i podlota puszczyka z Sobótki.


MYŚLIBÓRZ - part 2.
Do Myśliborza wróciliśmy niemal po miesiącu. W tym czasie trafiło tu 6 podlotów pustułki, 2 podloty uszatki, 1 podlot wrony i pisklęta kopciuszka. W trakcie naszej wizyty do ośrodka trafił podlot śpiewaka (z Karpacza) i podlot pustułki (ze Złotoryi). Śpiewak nie ma dobrych rokowań, bo zamiast uciekać przewracał się.
Cztery pustułki zostały zaobrączkowane i chwilę później wypuszczone na wolność pod Myśliborzem. Wypuściliśmy też uszatkę obrączkowaną miesiąc wcześniej.
GPT

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty