piątek, 24 lipca 2015

Dzień w Dolinie BaryczyZwykle, gdy uda nam się powtórzyć jakąś akcję obrączkarską dwa lata z rzędu, staramy się, żeby weszła na stałe w kalendarz naszych działań zespołowych. Tak było w przypadku kameralnych odłowów na Stawach Milickich, na grobli dzielącej stawy o wdzięcznej nazwie Nowy Świat Dolny i Nowy Świat Górny. Akcję tą zorganizowała Hania z Olą, spośród członków naszego zespołu najbardziej związane z kompleksem stawów Stawno.
Pierwszy raz zespołowo obrączkowałyśmy tam w lipcu 2013, przy okazji pobytu w Dolinie Baryczy ze względu na obrączkowanie łabędzi krzykliwych. Wtedy nastawione byłyśmy głównie na stado dymówek zapadających na nocleg w trzcinowisku przy grobli - Dymowki na noclegowisku i pustuka
W kolejnym sezonie dymówki wybrały sobie inne trzcinowisko na nocleg, ale my wróciłyśmy na groblę "na Nowych Światach". Schwytałyśmy 72 ptaki z 13 gatunków. Okazało się, że to dobra rozgrzewka przed naszym obozem nad Bukówką, a dla adeptów obrączkowania również okazja do nauki (w tym czasie Ola szykowała się do kursu obrączkarskiego). Przy okazji można trafić na ptaki obrączkowane przez innych ornitologów prowadzących badania na Stawach Milickich. 
W sezonie 2015 również spędziłyśmy dzień na Nowych Światach. Złapałyśmy 119 ptaków z 19 gatunków, z czego 109 zaobrączkowałyśmy i 10 skontrolowałyśmy: 4 trzcinniczki, rokitniczkę i modraszkę (obrączkowane przez Hanię i Olę w ubiegłych sezonach podczas prywatnych odłowów), 3 ptaki Odry z sezonu 2014 (trzciniaka i dwa trzcinniczki) oraz dorosłą samicę trzciniaka z obrączką centrali Zagreb :-D Została ona zaobrączkowana 2 lata wcześniej nad chorwackim jez. Vransko (bez oznaczonego wieku, wiemy więc że teraz ma cn. 3 lata). W Chorwacji została zaobrączkowana w sierpniu - prawdopodobnie już w trakcie wędrówki na południe. Natomiast Dolina Baryczy to jej miejsce przystępowania do lęgów, gdy ją złapałyśmy miała jeszcze widoczną plamę lęgową.

Zimorodek

Pełzacz ogrodowy

Bogatka

Cierniówka

Łozówka

Dorosła samica podróżniczka

Juvenalny podróżniczek
Samiec potrzosa

Rokitniczka

Wąsatka

Gajówka

Słowik rdzawy

Trzciniak

Juvenalny dzięcioł duży

Brzęczka

Czarnogłówka

Dzielimy się obrączkowaniem, co obchód zmiana obrączkarza ;)
Płot wzuż grobli


zdjęcia: Hania
tekst: GPT


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty