sobota, 21 czerwca 2014

Tajemnica łabędzi z Bolesławca

Samica i młode odmiany polskiej (immutabilis)
W kwietniu na portalu TVN24 pojawił się artykuł o łabędzicy, która zalęgła się w parku bolesławieckim, zaraz przy ścieżce dla spacerowiczów. Postanowiliśmy sprawdzić jak miewają się sławne łabędzie i 18 czerwca wybraliśmy się do Bolesławca.
Odnaleźliśmy łabędzią rodzinę, co ciekawe wszystkie ptaki były odmiany polskiej (immutabilis). Samiec przywitał nas bardzo miło, bo od razu pchał się w nasze ręce. Jednak nie łapaliśmy go z uwagi na zbyt duże tłumy spacerowiczów, którym wszystkim na raz ciężko byłoby wytłumaczyć co robimy.
Zbiornik z łabędziami
Samiec za płotkiem
Gniazdo na widoku

Podczas snucia planów na powrót w porze, gdy w parku będzie mniej spacerowiczów, dostrzegliśmy, że dorosłe ptaki mają już obrączki. Jednak nie takie jakie widujemy na co dzień z Krajowej Centrali obrączkowania ptaków, tylko obrączki dla ptaków hodowlanych. Ponadto okazało się, że mają przycięte pierwszorzędówki. Czyli żaden przypadek, że łabędzie zagnieździły się akurat tym w parku i akurat oba są odmiany immutabilis (ptaki tej odmiany są hodowane jako drób ozdobny). Czyżby miasto nie doczekało się dzikich lokatorów, więc postanowiło kupić hodowlane?

Obrączka hodowlana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty