czwartek, 12 czerwca 2014

Wiadomości powrotne z Bukówki! (2013)

Pod koniec maja otrzymaliśmy wiadomość bardzo pozytywnie podnoszącą ciśnienie: 
Młoda DYMÓWKA zaobrączkowana na naszym obozie Bukówka została skontrolowana po 269 dniach od zaobrączkowania! Znaleziono ją w niewielkiej wsi Brzozowa Wólka pomiędzy miejscowościami Goniądz i Grajewo. 
Ze względu na termin jej stwierdzenia można przypuszczać, że właśnie na Podlasiu miała przystępować do lęgów.


Dymówka została stwierdzona 548 km od zbiornika, na którym została zaobrączkowana, ale ponieważ oba stwierdzenia dzieli zima, pamiętać trzeba, że w międzyczasie musiała jeszcze polecieć do Afryki i wrócić, czyli przeleciała wiele tysięcy kilometrów.
Martwi nas jedynie fakt, że została znaleziona w złej kondycji fizycznej ("ptak chory lub ranny") i nie mamy o niej dalszych informacji.

To już druga wiadomość powrotna o ptaku zaobrączkowanym na Akcji Bukówka (pierwszą dała nam samica potrzosa) na 1170 zaobrączkowanych tam ptaków. Co więcej, do tej pory zaobrączkowaliśmy "tylko" 95 dymówek, a już jedna z nich okazała się dla nas tą szczęśliwą.

Tymczasem myślimy już intensywnie nad organizacją tegorocznego obozu, szczególnie nad zdobyciem funduszy na zakup nowych sieci obrączkarskich, aby takich wiadomości uzyskiwać więcej :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwsza wiadomość powrotna znad Bukówki dotyczyła ona samicy potrzosa. Znaleziono ją 237 km na SE od lokalizacji obozu nad Zbiornika Bukówka. Smutne jest jedynie to, że została zabita przez nieupilnowanego kota :(
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty