czwartek, 8 sierpnia 2013

Ciekawe ptaki z Akcji Karmnik

Ciekawe ptaki z Akcji Karmnik

Podczas pierwszego sezonu AK w Mirkowie (zimą 2010/11, gdy jeszcze nie byliśmy "ODRĄ" ale już razem obrączkowaliśmy) złapaliśmy dzwońca z Estonii. Był to ptak zaobrączkowany w Estonii 10 października 2010, jako pierwszoroczny samiec. Odwiedził nasze siatki po 111 dniach od daty zaobrączkowania (29 stycznia 2011), po przebyciu 973 km. Miał obrączkę na prawej nodze (naszym dzwońcom metalowe obrączki zakładamy na lewe nogi, tak więc każdy ptak z obrączką na prawej nodze jest potencjalnie ciekawy ;) ).


Kolejnym zagranicznym gościem była młoda modraszka z Litwy. Kontrolowaliśmy ją na pierwszym, grudniowym odłowie Akcji Karmnik 2012/13. Została zaobrączkowana dwa miesiące wcześniej w Ventes Ragas (Litwa) czyli w jednej ze stacji SEEN - międzynarodowego projektu badającego migracje ptaków, do którego należy też polska Akcja Bałtycka.

Podczas sezonu 2012/13 skontrolowaliśmy 11 ptaków, które zostały zaobrączkowane w poprzednich sezonach (5 bogatek, 4 dzwońce, 1 modraszka, 1 mazurek). Od tego sezonu zimowego obrączkujemy dzwońce dodatkowo kolorowymi, plastikowymi obrączkami. Umożliwiają "odczytywanie" ptaków przy karmniku przez okno, bez powtórnego chwytania.


Dzięki temu, że kolorowe obrączki są bardziej czytelne, otrzymaliśmy już dwie wiadomości powrotne spoza Mirkowa.
Pierwszą wiadomość dała młoda samica: co prawda nie poleciała daleko (8 km, po niecałych 2 miesiącach od zaobrączkowania), ale została zidentyfikowana przy karmniku wyłącznie na podstawie posiadanej kolorowej obrączki.


Kolejna wiadomość również dotyczyła młodej samicy. Została zaobserwowana w Zakrzowie pod Oławą (18 km od Mirkowa) niecały miesiąc po obrączkowaniu (24 dni).

Spośród 348 dzwońców zaobrączkowanych kolorowymi obrączkami udało się stwierdzić ponownie 87 osobników. W sumie wykonano 154 odczytów. Większość osobników była ponownie stwierdzona tylko raz. Maksymalną ilość odczytów miały dwa dzwońce, widziano je 6 razy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty