niedziela, 11 sierpnia 2013

Zaproszenie na obóz ornitologiczny "Akcja Bukówka 2013"


Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać ptaki z bardzo bliska, na obóz ornitologiczny "Akcja Bukówka 2013" nad zbiornikiem zaporowym Bukówka koło Lubawki. Gwarantujemy mocne doznania i bliskość natury.

Nadbukowskie zarośla (fot.A.Knychała)
obóz w roku 2012 (fot.R.Danielecki)

Obóz będzie miał charakter edukacyjny oraz naukowy. Celem akcji jest poznanie ptaków migrujących przez Bramę Lubawską, za równo tych małych przemieszczających się krzakami, jak i tych większych przelatujących nam nad głowami. Będziemy odławiać ptaki za pomocą sieci ornitologicznych i przyglądać się im z bliska. Każdemu osobnikowi założymy obrączkę ornitologiczną, oznaczymy do gatunku oraz w miarę możliwości  określimy wiek i płeć. Zbierzemy dane biometryczne i pobierzemy próbkę kału do badań bakteriologicznych. 

Pomiary śpiewaka (fot.R.Danielecki)
Udział w obozie jest całkowicie bezpłatny. Osoby zainteresowane przybyciem prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się do organizatorów, co umożliwi lepsze rozplanowanie działań. W celu potwierdzenia swojego przybycia oraz w przypadku wszelkich dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

wrolor@gmail.com
Do wiadomości osób planujących odwiedzić obóz podajemy kontakty do kierowników (w nawiasach terminy ich pobytu w obozie)
Gosia - 693494796 (20-24.08; 30.08.-4.09; 11-14.09)
Hania - 507454457 (24-28.08; 4-9.09; 17-20.09)
Kamila - 504033370 (28-30.08; 9-10.09)
Paweł - 696607181 (14-16.09)


Mamy nadzieję, że nie będzie problemu z zasięgiem telefonii komórkowej
Obóz rozbijamy 20 sierpnia. Tego dnia będziemy rozstawiać obozowisko i sieci. Zakończenie akcji nastąpi 20 września. Lokalizacja obozu będzie niedaleko ujścia Bobru do zbiornika Bukówka (http://goo.gl/maps/XVGzc). Od strony miejscowości Miszkowice. Dojazd
Można dojechać samochodem drogą krajową nr 5 do Kamiennej Góry, a następnie kierować się na Jelenią Górę drogą wojewódzką nr 376. Za Kamienną Górą, na pierwszym większym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo na Miszkowice (drogowskaz "Miszkowice 11"). W Miszkowicach, za mostem (pod koniec miejscowości), należy skręcić w lewo (jechać powoli) zaraz za przystankiem autobusowym, znów skręcić w lewo (w nieutwardzoną drogę). Dalej należy trzymać się drogi wg niebieskiej linii na powyższej mapce (nie jechać wzdłuż rzeczki). Po około 700m dotrzecie do obozu.

Istnieje również dobry dojazd PKS-em. Należy dojechać do Kamiennej Góry autobusem PKS (regularne kursy z Wrocławia, Jeleniej Góry i Wałbrzycha). W Kamiennej Górze trzeba wsiąść w autobus do Jarkowic, który jedzie przez Lubawkę i Miszkowice (kilka kursów dziennie).

Istnieje też możliwość dojazdu pociągiem do Lubawki, ale uwaga: kursuje tylko w sierpniowe weekendy (z Jeleniej Góry i Wrocławia).


Szczegóły organizacyjne

Nocujemy w namiotach w obrębie obozu na brzegu zbiornika. W tym przypadku należy zabrać karimatę/materac, śpiwór, namiot. Na miejscu będzie dostępna kuchenka gazowa, ale dla wygody można zabrać także swoją własną.

Dla osób, które nie lubią/nie mogą spać w namiocie, istnieje również możliwość noclegu w licznych okolicznych gospodarstwach agroturystycznych, gdzie ceny za nocleg kształtują się w granicach 20-45 zł/noc. Uwaga, nocleg poza obozem należy sobie zorganizować indywidualnie, poniżej wykaz z kontaktami do polecanych gospodarstw w kolejności od najbliżej położonych miejsca obozowiska:
Słoneczko-Miszkowice
U ob.Wiesiów-Szczepanów 
noclegi Bukówka
noclegi Opawa

Co ze sobą zabrać?

Należy pamiętać, że będziemy prowadzić odłowy w miejscu przynajmniej częściowo podmokłym i błotnistym, dlatego na pewno przyda się zabrać kalosze, czy jeśli ktoś dysponuje także wodery/butospodnie, które ułatwią dostanie się do sieci ornitologicznych. Warto też pamiętać o zabraniu latarek i czegoś do siedzenia (składane krzesełko itp.). Oczywiście przydadzą się lornetki oraz lunety, bo będzie sporo okazji do obserwowania przelatujących nad zbiornikiem i Sudetami ptaków. Starym dobrym obozowym zwyczajem będziemy wspólnie przygotowywać posiłki, więc warto zabrać wszystko co da się skonsumować, szczególnie mile widziane będą pyszne ciasta i inne apetyczne dania, które wzmocnią umęczonych załogantów.

Wartościowe będzie też przywiezienie ze sobą jak najaktualniejszej prognozy POGODY :)

Uprzedzamy, że obozowa kuchnia jest skromnie zaopatrzona w naczynia i sztućce, więc lepiej sobie przywieść wszystko co potrzebne do skonsumowania posiłku (żeby nie czekać w kolejce do talerza lub kubka ;) ).


Sklepy i restauracje

Najbliżej położone sklepy znajdują się w Miszkowicach, Bukówce i Opawie, około 1 km od obozu. Większe zakupy można zrobić w położonej kilka kilometrów dalej Lubawce, gdzie również znajduje się kilka barów i restauracji oraz przejście graniczne do Czech, gdzie można zakupić rożne ciekawe wyroby od naszych południowych sąsiadów. 

------------------------------------------------------------------------------------------------
Poniżej krótka relacja z zeszłorocznej pilotażowej edycji obozu (uwaga, miejsce obozowiska ulegnie zmianie).


W ubiegłym roku działaliśmy tylko 10 dni (14-23 września). Zaobrączkowaliśmy ok.600 ptaków, między innymi gatunki takie jak:

czeczotka (fot.P.Kwaśniewicz)
pokrzywnica (fot.H. Sztwiertnia)
raniuszek (fot.H.Sztwiertnia)
zimorodek (fot.B.Adamczyk)
 gil (fot.B.Adamczyk)
Więcej zdjęć z zeszłorocznego obozu znajdziecie w albumie picasa

Polecamy też relacje na stronie Sudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego http://www.stp.walbrzych.pl/2012/09/ 
oraz u Ryszarda i Ireny Danieleckich http://www.pjio.pl/bukowka.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty