niedziela, 29 grudnia 2019

Akcja Karmnik 2019/20 - pierwsze dwa odłowy


Trwa właśnie 9. sezon zimowy przy karmniku w ramach działalności zespołu Odra, a w ogóle to 10. dla nas! (w naszej pierwszej Akcji Karmnik wzięliśmy udział jeszcze przed powstaniem zespołu). Od zimy 2017-18 Akcję Karmnik organizujemy przy karmniku w Rudzie Milickiej w stacji ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego (3.sezon). No właśnie, ale gdzie ta zima?
Od 1.grudnia zaczęła się zima meteorologiczna. Jednak pogoda przy naszym karmniku jest bardziej późnojesienna lub wczesnowiosenna, niż zimowa. Dlaczego nie cieszymy się, że jest nam cieplej niż w śnieżne i mroźne zawieje? Ponieważ ptaki, które chcemy zwabić do obrączkowania, za pomocą pysznego słonecznika w karmniku, mają go głęboko w otworach nosowych (czyli w nosie). Owszem korzystają z darmowego jedzenia, ale gdy tylko pojawia się zagrożenie lub my z siatkami, dają nogę do innej stołówki. Przy takiej aurze pogodowej, to wcale nie musi być inny karmnik, bo na polach i w lasach jest dużo jedzenia. Obecność pokrywy śnieżnej i nawet lekki mróz powoduje, że ptaki wolą przylecieć do karmnika niż szukać jedzenia gdzie indziej. Zobaczymy może po przesileniu, zima astronomiczna i kalendarzowa przyniesie nam choć szczyptę zimowej pogody. Tymczasem zapraszam na relację z dwóch pierwszych odłowów w tym sezonie.

Zaobrączkowaliśmy już 188 ptaków z 10 gatunków. Natomiast z bliska mogliśmy zobaczyć 11 gatunków bo do listy schwytanych ptaków trzeba dodać kowalika. Tak się składa, że kowaliki, które odwiedziły nasze sieci, miały już obrączki. 

Po lewej stronie prezentujemy tabelę z pełnymi nazwami zaobrączkowanych gatunków i z notowanymi elementami pogody. Po prawej stronie też są dane dotyczące zaobrączkowanych ptaków - litera "O" oraz szczegółowe dane dotyczące retrapów "R" i kontroli "C" (chwytanych ptaków z obrączkami). Przy okazji widzicie kody gatunków, które używamy przy obrączkowaniu. Czy umiecie rozszyfrować, który kod odpowiada danemu gatunkowi?

Normalką jest, że większość chwytanych i obrączkowanych ptaków stanowią sikory (78% obrączkowanych ptaków) z trzech gatunków: bogatka, modraszka i sikora uboga.
Skupmy się zatem na ciekawostkach 😀


Na obu odłowach złapał się dzięcioł zielonosiwy. Za pierwszym razem była to dorosła samica, a za drugim młody samiec. 

Poniżej pozostałe niesikory 😋
Na blogu Akcji Karmnik znajdziecie zestawienie rankingu zespołów biorących udział w Akcji. Po drugim odłowie wskoczyliśmy oczko wyżej z 7 na 6 miejsce 😉 W czołówce znajdziecie zespoły Łukasza Matyjasiaka (MAZ), Jacka Betlei (ŚL), KOS UG (POM) - po pierwszym odłowie oraz Zoo Gdańsk (POM), ponownie zespół Łukasza (MAZ) i Warmia Achil Team (WM) - po drugim odłowie.

Zapraszamy do udziału w odłowach, poniżej prezentujemy weekendy z Akcją Karmnik. Preferowany dzień weekendu to niedziela i do stacji można przyjechać dzień wcześniej.


1 komentarz:

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty