wtorek, 20 stycznia 2015

Nasze dzwońce - skąd pochodzą, dokąd odlatują?

edytowany: styczeń 2015

Trwa właśnie piąty sezon Akcji Karmnik w podwrocławskim Mirkowie.
Do tej pory w ramach prac zespołu Odra zaobrączkowaliśmy tutaj ponad 800 dzwońców (Ch. chloris)
Większość z nich oprócz standardowej obrączki metalowej otrzymała również obrączkę plastikową, ułatwiającą rozpoznawanie osobników bez konieczności ich ponownego łapania.

Między innymi dzięki tym obrączkom uzyskaliśmy informacje (wiadomości powrotne) o 155 z zaobrączkowanych dzwońców. Znaczna większość z nich to ptaki obserwowane w Mirkowie - czyli do 1 km od miejsca zaobrączkowania. Zaledwie kilka poleciało dalej. Trzy ptaki zostały stwierdzone w okolicach Wrocławia (gminy Oława i Długołęka: 3-18 km od Mirkowa). 12 ze 155 wiadomości pochodzi z martwych ptaków: padłych na skutek chorób, lub złapanych przez koty.

Najciekawsze dla nas są wiadomości długodystansowe: dwa z naszych dzwońców przysłały wiadomości z Litwy:
  • dorosły samiec znaleziony martwy w lipcu 2013 r. (lipiec to sezon lęgowy tego gatunku)
 
  • samica zaobrączkowana w pierwszym roku życia, a ODCZYTANA - stwierdzona żywa, przy karmniku, w styczniu 2015 r. - w wieku 4 lat (na uwagę zasługuje fakt, że samica ta w dwie różne zimy wybrała znacznie oddalone od siebie zimowiska)

Powyższe wiadomości świadczą o tym, że na Dolnym Śląsku zimują dzwońce z krajów nadbałtyckich.
Przed przejęciem przez zespół Odra prac przy mirkowskim karmniku, odnotowano jeszcze dwa inne dzwońce potwierdzające to zjawisko: schwytany ptak z obrączką estońską, oraz ptak z Mirkowa odczytany na Łotwie.

1 komentarz:

  1. Gratulujemy wiadomości powrotnej z zagranicy! Takie przynoszą największą radość. Niedawno dowiedzieliśmy się, że nasz szpak, którego obrączkowaliśmy jako pisklę w Górze św. Anny, woj. opolskie został znaleziony martwy (postrzelony) w Hiszpanii. Wiadomość smutna, ale z drugiej strony budująca, bo widać, że trud naszych pracy obrączkarskich przynosi efekty przyczyniające się do poznania tajemnic ptasich migracji. U nas od kilku dni przy karmniku ptasie tłumy! Wczoraj oznakowaliśmy 221 ptaków... dziś pewnie będzie podobnie. Pozdrawiamy i życzymy sieci uginających się od ptaków :-)
    O naszych działaniach obrączkarskich tutaj: http://dzialprzyrody.blogspot.com/search/label/obr%C4%85czkowanie
    Pozdrawiamy, obrączkarze z Opolszczyzny

    OdpowiedzUsuń

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty