poniedziałek, 9 grudnia 2013

Czas na wymianę

Czasami podczas odczytywania obrączek okazuje się, że trzeba interweniować i złapać łabędzia zaplątanego w żyłkę lub takiego, który zaraz zgubi uszkodzoną obrączkę. Dlaczego nie chcemy dopuścić do zgubienia obrączki? Gdy łabędź zgubi przypisaną mu obrączkę ornitologiczną, jego historia urywa się. Nawet jeśli dalej siedziałby tuz pod naszym nosem. Pewnie założylibyśmy mu nową obrączkę jako "nowemu" łabędziowi. Na szczęście czasami udaje się w porę zainterweniować i zrobić wymianę. Z nową obrączką może dalej kontynuować swoją historię.
 

W tym sezonie jesienno-zimowym, przed utratą obrączki uratowaliśmy już 5-latka z okolic Gorzkowic (łódzkie). Osobnik ten w tym sezonie wyprowadził lęg na wrocławskich polach irygacyjnych.


oraz NAJSTARSZĄ znaną nam wrocławską łabędzicę, obrączkowaną przez Andrzeja Czapulaka w 1999 roku!

Ponadto oba ptaki dostały obrączki plastikowe, ułatwiające identyfikację z większej odległości. To pozwoli lepiej śledzić ich losy. Szczególnie w sezonie lęgowym.

2 komentarze:

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty