wtorek, 24 października 2023

Pentada 55 (28 września - 2 października 2023) - W końcu po właściwej stronie zeszytu

Jak zdarta płyta piszemy o jesieni, zaklinamy rzeczywistość, ale lato trwa. Październik wjechał w kalendarzu, a u nas nie było ani jednej nocy z przymrozkiem... Liście na drzewach zielone, fycole ciężko pracują, ale bez przymrozków nie dadzą rady zrzucić wszystkich liści z drzew.

Ta pentada była drugą pod względem liczby zaobrączkowanych ptaków w tym sezonie (a dziesiątą w historii Buki), a było ich 381 z 27 gatunków. Wszystko dzięki małym-zielonym :) Skontrolowaliśmy 107 retrapów (to też druga z najliczniejszych pentad pod tym względem) oraz 3 ptaki z poprzednich sezonów.

Pierwsza dziesiątka pentady wyglądała następująco:

1) pierwiosnek - 146 (drugi w kolejności najlepszy wynik PhyCol na Buce)

2) rudzik - 53

3) czyż - 41

4) kapturka - 29

5/6) modraszka i raniuszek - 13

7) bogatka - 12

8) gil - 9

9) kos - 8

10) kwiczoł - 7


Z ciekawostek w sieci były: jeszcze jeden pluszcz znad Złotnej, wodnik i dwie cyraneczki (nowy gatunek dla sezonu), a także ostatnie rokitniczki, trzcinniczki i dymówki.

 

Poniżej piękne pospoliciuchy 💚

 

Nad obozem kierowniczka MPD zaobserwowała rybołowa oraz tajemniczego sokoła:

No i już wiemy, że ptakiem tego dnia zostały cyraneczki, chyba drapieżne 😅

Sieć "pluszczowa" znad Złotnej, po złapaniu ostatniego w tym sezonie pluszcza, została zdemontowana i przemianowana na "trznadlową" (ustawioną przy wejściu do obozu, w znanym trznadlowym miejscu). Poniżej filmik z wypuszczania pluszcza.

Sójka leci sadzić las

👂👀👂

W pentadzie udział wzięły trzy zmiany: pierwsza kierowniczki Marceliny (MPD), składająca się z Mariusza, Asi, Zuzy, GPT, Kwacha, HSZ, Marzeny, Kasi, Magdy, Bożeny, Łukasza, Ani, Mikołaja i Weroniki; druga kierowniczki Oli (OWA) - Janek i Kacper; oraz trzecia - kierownika Pawła "Groszka" (PGR) - tu dalej zostaje Janek, a za Kacpra przybywa Szymon (zwiastun dobrej zabawy i symbol długich zakrapianych wieczorów) oraz Daniel. W międzyczasie odwiedziła nas rodzinna wycieczka z Niedamirowa, Piotrek Wasiak, Ania Kogut oraz Tosiu z rodziną 😊

Letnie leniwe popołudnie końca września

Grupowe zdjęcie z przyszłą załogantką - Helenką 💗

Tosiu, dumny tata tłumaczy trasę obchodów

 
Powyżej Ola i Mariusz w swoim żywiole

Trudno nie przyznać, że tworzymy obozową społeczność, mamy swoich fanów oraz sprzymierzeńców, przyszedł taki czas, że doczekaliśmy się reformatora. Ma wiele dobrych pomysłów, tylko szkoda, że trafił na koniec sezonu 😔 Zaproponował też ruch protestancki - antymokroisuchoobchodowy. Może i znalazł swoich wyznawców, ale my będziemy twardo trzymać się konserwatywnego nazewnictwa. Jak trzeba to wezwiemy Bukę 😉Być może to wynik degustacji zbyt wielu różnych smaków nalewek 😅

[red.: od czasów zaburzenia poziomów wody na obchodach, pojawiają się problemy z nazewnictwem "suchy" i "mokry", ale zostaliśmy konsekwentnie przy nazewnictwie z początków Buki. To są nazwy utrwalone na gruncie historycznym :)].

🍜🍝🍕

Było gotowane:


 

Przepis Szymona na danie powyżej: Obiad zrobiliśmy z makaronu, cukinii, cebuli, pasaty, pomidorów, zielonego curry coconut milk, ciecierzycy, i czosnku. 

Pyszna tarta szpinakowa od Marzenki

A kto znalazł się po drugiej stronie zeszytu? Pewnie już zauważyliście, że jedną z kierowniczek pentady była Marcela. Otóż Marcela jest istnym obieżyświatem. Dużo czasu spędziła na naszym obozie jako załogantka, między innymi notując ptaki w obrączkarskim zeszycie. Teraz w końcu oficjalnie zasiadła na kierowniczym krzesełku, dyktując pomiary osobie zapisującej w zeszycie 😁 Zapraszamy na kolejne sezony 👍

Marcela w akcji

Relację spisała GPT i HSZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty