piątek, 26 marca 2021

Tajna Akcja Karmnik 2020/2021 i jej wyniki

Oczywiście miniona AK nie była tajna, ale informacja o niej nie była rozgłaszana przez covidowe ograniczenia związane ze zgromadzeniami. Udział w niej brali tylko obrączkarze Odry plus kilka zaufanych osób. Czyli osoby spoza tego grona zdecydowanie mogą uważać tę edycję za tajną.


Pierwszy odłów odbył się 6 grudnia i został nazwany mikołajkowym 🎅, choć aura była bardziej wiosenna niż zimowa. Mikołaj przyniósł nam w prezencie 95 ptaków do zaobrączkowania z 9 gatunków oraz 9 kontroli z poprzednich sezonów. Ciekawszymi gatunkami była sosnówka i szczygieł.

W klasyfikacji krajowej po pierwszym odłowie byliśmy na trzecim miejscu wśród zespołów biorących udział w AK.


Drugi odłów odbył się 19 grudnia, było chłodniej i pochmurno. Zaobrączkowaliśmy 67 osobników z 8 gatunków, plus obejrzeliśmy 83 retrapy i kontrole. Ciekawszym gatunkiem był mysikrólik.

Po drugim odłowie spadliśmy na siódme miejsce, ale mieliśmy największą liczbę retrapów 😉

 

Trzeci odłów, 2 stycznia, był już bardziej zimowy bo temperatura spadła w okolice 0 °C Atmosfera była uroczysta bo zaraz po świętach, tuż po Sylwestrze i świętowaliśmy też urodziny zespołowe 🎉🍰 Odwiedziło nas 106 ptaków, ale tylko 55 nie miało jeszcze obrączek, a te co miały skontrolowaliśmy. Z ciekawszych gatunków była sosnówka.

 
Po trzecim odłowie skoczyliśmy oczko wyżej, na szóste miejsce w klasyfikacji. Prowadziliśmy w liczbie zaobrączkowanych mazurków.

 

Czwarty odłów odbył się w tak zwany "weekend wszystko mający", 17 stycznia. Poza AK jest jeszcze Monitoring Zimujących Ptaków Wodnych i Monitoring gęsi na noclegowiskach. To spowodowało, że odłów zaczął się zaraz po porannym liczeniu gęsi. Tym razem temperatura była już całkiem zimowa: start przy -14 °C, a koniec odłowu przy - 8 °C. Była też pokrywa śnieżna oceniona na 9 cm ⛄ Ptaki licznie przybyły do karmnika, w sieć wpadło 156 z nich, ale 95 posiadało już obrączki. Skontrolowaliśmy grubodzioba obrączkowanego w grudniu 2018 roku w ramach AK 2018/19. Nowym gatunkiem dla sezonu była zięba i całkiem rzadko łapany przy karmniku - trznadel [zdjęcie trznadla istnieje gdzieś w tajnej bazie zdjęć Konrada].

Zbliżamy się do czołówki, po czwartym odłowie byliśmy na czwartej pozycji z największą liczbą retrapów i zięb.


Piąty odłów miał miejsce na koniec stycznia - 31.01. Temperatura była znowu na pograniczu 0 °C, ale utrzymywała się warstwa śniegu ok 5 cm. Zaobrączkowaliśmy 62 ptaki, 56 ponownie skontrolowaliśmy. Nowym gatunkiem był gil i wróbel - duża rzadkość przy rudomilickim karmniku. 


Po piątym odłowie znów trafiliśmy na szóste miejsce w tabeli i znowu mieliśmy najwięcej mazurków.


Szósty odłów odbył się 13 lutego. Panowały podobne warunki atmosferyczne jak w poprzednim, tylko trochę była grubsza warstwa śniegu - do 10 cm. Zaobrączkowaliśmy 77 ptaków z 14 gatunków i skontrolowaliśmy 60 retrapów i kontroli. Było kila nowych gatunków: grubodziób, bo tym razem złapały się 3 osobniki bez obrączek, sójka, strzyżyk, czyż, dzięcioł średni i gość z północy - jer.

Wydawało się, że zaobrączkowaliśmy bardzo dużo, ale wystarczyło, żeby trafić na drugą pozycję w klasyfikacji międzykarmnikowej 😊 Nadal prowadzimy w mazurkach, a także mieliśmy najwęcej zaobrączkowanych gatunków w tym odłowie ex aequo z zespołem Łukasza Matyjasiaka (znanego u nas jako LUM).


Ostatni odłów miał miejsce 28 lutego, temperatura była na plusie, po śniegu ani śladu, a w sieci niemalże 250 ptaków 😮 Zaobrączkowaliśmy 201 osobników z 8 gatunków, a skontrolowaliśmy 47. Nowościami był raniuszek i szpak. Skontrolowaliśmy też czeską modraszkę 💙 Zaobrączkowaną 9 dni wcześniej w Radimovicach w pobliżu Turnova (187 km stąd).

 

Po siódmym odłowie byliśmy na czwartym miejscu. Najlepszy zespół zaobrączkował 315 ptaków, a my zaobrączkowaliśmy najwięcej modraszek - 86. Natomiast po podsumowaniu całej Akcji Karmnik 2020/21 trafiliśmy na drugie miejsce w rankingu międzykarmnikowym 😁


 

Najstarszym skontrolowanym ptakiem w sezonie była sikora uboga zaobrączkowana na zjeździe KSSOP w marcu 2017 roku. Najwięcej skontrolowaliśmy bogatek i modraszek. Poza tym jeszcze wspomnianego już grubodzioba, kowalika, dzięcioła dużego oraz mazurki (6 osobników, najstarszy z grudnia 2018).

Poniżej przedstawiamy tabelę z naszym podsumowaniem całego sezonu zimowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty