czwartek, 12 października 2017

Pentada 57 (8-12 października 2017)

Pod sam koniec tej pentady rozpoczęła się ciepła i słoneczna Jesień. Wcześniej jednak pogoda nie zachęcała ptaków do przelotu (a przynajmniej nie przez Bramę Lubawską). Zaobrączkowaliśmy więc jedynie 147 ptaków z 21 gatunków, a także schwytaliśmy 63 "retrapy" i 10 "kontroli". Wyniki odłowów w październiku są trudne do przewidzenia, przelot ptaków może być jednego dnia słaby, drugiego intensywny, jednak tak słabego wyniku w tym okresie jeszcze nie mieliśmy: w poprzednich latach w tej pentadzie obrączkowaliśmy 187-378 ptaków.


W tej pentadzie kierownikiem był Paweł (PGR) i Gosia (GPT), a w skład załogi weszło 11 osób:  Hania, Paweł, Kacper, Kamila, Krzysiek, Bartek, Asia, Antek, Maciek, Halina i Zdzisław.

Wśród zaobrączkowanych gatunków ptaków pierwsza dziesiątka to:
              1)    pierwiosnek 55

              2)    modraszka 31
              3)    rudzik 17
              4)    kapturka 9
              5)    bogatka 6
              6)    czyż 4
              7)    śpiewak, zniczek i strzyżyk 3
         .... pozostałe gatunki reprezentowane przez 1 lub 2 os.

Ciekawszym gatunkiem w tej pentadzie był bekasik (15-ty w historii obozu) oraz krzyżówka (trzecia w historii obozu, złapana podbierakiem - po poprzednich schwytanych do wacka i metodą "na żyłkę"). Fenologicznie ciekawymi stwierdzeniami (według kryteriów KAŚ) było zaobrączkowanie gajówki, trzcinniczka i 3 zniczków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Wrześniowe Kalibracje

Pod nieco zagadkowym tytułem opiszemy co ważnego dla światka obrączkarskiego wydarzyło się w pierwszych dniach września na Bukówce.

Popularne posty