poniedziałek, 24 lutego 2014

Akcja Karmnik - wyniki z odłowów

Relacja z odłowów w ramach Akcji Karmnik w sezonie zimowym 2013/2014
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Pierwszy odłów odbył się w sobotę (30 listopada). Królowała bogatka w liczbie 70 osobników. Wpadło też kilka mazurków, modraszek, dzwońców, wróbel oraz rudzik Zaobrączkowaliśmy prawie 90 osobników, z sześciu gatunków. Mieliśmy też kilka kontroli bogatek, z poprzednich sezonów, no i pyszne ciasto na dobry początek Akcji :D
W rankingu 24 punktów obrączkarskich AK, znajdujemy się na czwartej pozycji.

Mazurek
Wróbel domowy (samica)
Rudzik
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Odłów drugi odbył się w niedzielę, 15 grudnia. Ptaków było jak na lekarstwo. Znów dominowała bogatka (13 zaobrączkowanych osobników), a dzwońców mało jak nigdy dotąd - tylko dwa zaobrączkowane osobniki. Honor punktu uratowała bezogoniasta sójka i kilka zięb ;)
W rankingu 24 punktów obrączkarskich AK, spadliśmy na siódme miejsce. 
Zestawienia możecie śledzić tutaj -> bloga AKCJI KARMNIK

Sójka
Zięba

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Odłów trzeci przeprowadziliśmy w niedzielę, 29 grudnia. 
Dla ODRY kolejny trudny odłów - tylko 24 zaobrączkowane ptaki (w tym sójka, spory procentowy udział modraszki) + 14 retrapów. Najpierw trochę padało, potem bardzo wiało... Nasze słynne dzwońce siedzą wciąż gdzieś na północy, a te które w małej ilości już przyleciały trzymają się na szczycie brzozy... Martwi nas suma zaobrączkowanych ptaków w tym sezonie,już prawie półmetek, a tu tylko 135 ptaków. Gdzie jest zima?!


------------------------------------------------------------------------------------------------------ 
Odłów czwarty (niedziela 13 stycznia 2014).
Pierwszy odłów w nowym roku, był lepszy od dwóch poprzednich, ale nadal gorszy niż oczekiwaliśmy. Zaobrączkowaliśmy 39 ptaków, w końcu zaczął dominować dzwoniec, a zaraz po nim, niespodziewanie - modraszka. 
Choć liczba gatunków ptaków była skromna, przysłużyła się edukacji studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego ;)

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Odłów piąty (niedziela 26 stycznia 2014).
W końcu możemy mówić o zimowym odłowie ;)
Złapaliśmy prawie 80 ptaków (58 dostało nowe blaszki). Na reszcie doleciały do nas grubodzioby :) I po raz pierwszy odwiedziła nas samica bażanta, ale szybko zwiała z sieci ;) 
Przyszło do nas wielu obserwatorów (głównie studenci), chyba udało się pobić rekord w liczbie załogantów ;)


Grubodzioby

------------------------------------------------------------------------------------
Odłów szósty (niedziela 09 lutego 2014).
Wiosna wróciła, jednak nie był to najgorszy odłów Akcji Karmnik w historii naszego punktu: 15 ptaków zaobrączkowanych czyli o 1 więcej niż dotychczasowy rekord :P
Tylko 3 gatunki: bogatka, mazurek, dzwoniec. 
Tym razem ciekawostki pojawiły się wśród starych znajomych - czyli ptaków, które już miały nasze obrączki. Odwiedziła nas samica bogatki, która co najmniej od dwóch sezonów lęgnie się w mirkowskich budkach lęgowych. Dostała od nas dodatkową obrączkę, ułatwiającą jej identyfikacje, na przykład ze zdjęcia.
Trafiła się też rzadko spotykana grupa kilku zaobrączkowanych mazurków. Wśród nich dwa ciekawe ptaki: jeden zaobrączkowany dwa sezony temu na naszym punkcie przez Pawła, a drugi zaobrączkowany w latem w budce lęgowej (jako pisklę) zlokalizowanej w sadzie, gdzie toczy się nasza Akcja.

Matka bogatka
Załoga i studenci
------------------------------------------------------------------------------------
 Odłów siódmy - ostatni (piątek 21 lutego 2014).
W Mirkowie wiosna pełną gębą. Ptaki doskonale przejrzały nasze plany i gdy tylko zobaczyły nas przy sieciach, poleciały w "siną dal". Złapaliśmy 6 osobników i co ciekawe, żaden nie miał obrączki (3 gatunki: mazurek, modraszka, bogatka). Znów ciśnienie podniosła sierpówka, no ale jak to sierpówka bez problemu wyleciała z półki, gdy zbliżyliśmy się do sieci. Dzięki pięknemu słońcu i kwitnącym krokusom nie wpadliśmy w bezptasią depresję.
Podsumowując całość Akcji na naszym punkcie, zima była słaba. W sumie zaobrączkowaliśmy 253 ptaki oraz złapaliśmy co najmniej kilka noszących obrączki z poprzednich sezonów (informację o retrapach, jeszcze rozbudujemy). Wpadło dziewięć różnych gatunków, najbardziej zimowym był grubodziób, jesiennym rudzik, a najbardziej atrakcyjnym sójka. To pierwszy sezon w, którym dzwoniec ustąpił i w siatkach dominowała bogatka.
Wyniki poszczególnych odłowów sezonu 2013/14 oraz zestawienie kilku istotnych parametrów pogodowych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecamy posta

Pentada 55 (28 września - 02 października 2018)

Dokąd zmierzasz czerwona kresko? Liczbowo z pentady na pentadę obrączkujemy coraz więcej ptaków, ale w porównaniu z poprzednimi sezonami p...

Popularne posty